Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Единствена авантура до работ на вселената

Постојат голем број на луѓе во светот кои сакаат да патуваат и кои веќе открија поголем дел од нашата планета, така што е малку потешко да се избере нивната следна дестинација…

За среќа за нив, патните планови беа претворени во небесен настан, затоа што компанија наречена Space Perspective одлучи да ги оствариме нашите соништа за патување во вселената, правејќи го тоа со помош на огромен балон исполнет со водород. Звучи како дело на вашата фантазија, зар не? Сепак, според сите извештаи, таа имагинација наскоро ќе стане дел од реалноста.

Искуството надвор од овој свет ќе однесе осум патници на патување кое трае шест часа – сè до самиот раб на вселената. Ќе добиете можност да ја видите планетата од целосно нов агол, исто како и темнината на универзумот што нè опкружува, на надморска височина од околу 30 километри.

Стартап компанијата веќе ја развива екипажот „Spaceship Neptune“ и додека ќе започне со тестирање на своите летови, користејќи носивост на научно истражување, следната година. Првите авантури со луѓето веројатно ќе се случат за околу три и пол години. Неверојатниот „вселенски брод“ има уникатен горен дел, кој е опкружен со големи прозорци кои ви даваат можност да уживате во навистина неверојатен поглед. Исто така постои и минибар, заедно со тоалет.

Балонот нежно ќе ги пренесе своите патници до самиот раб на просторот, каде ќе ги поминат наредните два часа, давајќи им можност да го споделат ова искуство преку социјалните мрежи. Потоа, балонот ќе се спушти и ќе слета во морето, каде бродот ќе ги превезува патниците, капсулата и балонот.

Вие нема да можете да се чувствувате без тежина, но дефинитивно ќе се вратите на земјата со уникатни спомени. Првичната цена на патувањето ќе биде околу 125.000 долари за патник, што е буквално половина од сумата што ќе мора да ја платиме за суб-орбиталните летови. Исто така, компанијата отиде чекор подалеку и реши да им даде можност на идните невести да ја кажат својата судбина токму тука.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...