Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Заборавено јапонско виски со неверојатна приказна и цена

За љубителите на виски, само неколку работи можат да бидат повозбудливи од ловот за ретки шишиња од затворени дестилерии…

Decanta, препродавач на Интернет основана во 2015 година, им овозможува на колекционерите да купат широк избор на една од најдобрите поранешни јапонски дестилерии: Karauizawa. Кога Karauizawa ги затвори своите врати постојано во 2011 година, јапонското виски сè уште не беше толку популарно низ целиот свет како што е денес. Марката Karuizawa е позната по одличните производи, кои, во комбинација со нивната реткост, станаа навистина вредни. Всушност, едно шише од ова виски беше продадено на аукција за 60.000 долари претходниот месец.

За среќа, и покрај тоа што таа цена е надвор од вашиот буџет, Decanta има скоро 180 шишиња од оваа дестилерија, кои имаат различни цени и се движат од 119 до 96.499 долари, што е цена на реткиот Samurai сет, со десет шишиња.

Основана во 1955 година, во близина на планината Асам, дестилеријата Karauizawa, беше мала, така што секоја капка скапоцено виски се истура во мали бакарни садови пред да се остави да созрее во шери барел. Поради нивната географска локација, нивното виски имаше уникатна алхемија на ниски температури и висока влажност, благодарение на што се создаде карактеристичен профил за вкус.

Откако смени неколку сопственици во текот на неколку децении, производството на такво луксузно виски беше опишано како непрофитабилно, што доведе до затворање. Земјата на која се наоѓа подоцна беше продадена. И покрај тоа што плаќањето 70 000 долари за едно шише педесетгодишно Aqua of Life singl malt чини неверојатно, фактот дека ќе добиете дел од историјата на тој начин, го оправдува до одреден степен.

Прочитај

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...