Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Тропски декор на урбан ресторан на Менхетен

Американската компанија Rockwell Group, користеше тиковини панели, оксидиран бакар и тропски растенија за да создаде топла и гостопримлива атмосфера во индонезиски ресторан на Менхетен…

Ресторанот Wayan зазема линеарен простор во делот Nolita во Њујорк. Во ресторанот има доволно простор за 84 лица, кои ќе добијат можност да уживаат во индонезиските јадења со француско влијание.

Студио во Њујорк дизајнираше простор од скоро 200 квадратни метри, така што има тропско-урбана вибрација. Завршувањата и украсите инспирирани од Југоисточна Азија можат да се видат низ целиот простор. Надворешноста се состои од големи парчиња стакло, сместени во оксидирана бакарна рамка. Панелите со ласерско сечење го градат горниот и долниот дел од фасадата.

Застаклената врата ве води во областа за јадење, додека традиционалната индонезиска врата обезбедува пристап до областа на услугата на ресторанот.

По пристигнувањето, гостите влегуваат во влезната соба со дрвен таван и ѕидови од тули, кои се наредени со млечни тонови. Дрвените маси се спарени со окери кожни столици, додека перфорираното осветлување фрла светлина на sидовите и масите.

Во еден агол, заоблен банкет е опкружен со тотеми-скулптури од Индонезија. Модерен стаклен лустер виси над нив.

Областа на барот има тиковни панели и мраморни мермерни плочки. Систем на полици исполнети со шишиња пијалоци и бујни растенија се спушта од таванот. Некои делови од него се отворени, додека други се покриени со чаша во боја на килибар.

Заоблениот премин ве води до тесен ходник, каде екипата инсталира простор за да уживате во вистинска жива ограда. Парчиња мов пробиваат низ белите ѕидови од тули, давајќи дополнителна димензија на природата.

Вториот ходник содржи бар со поглед на отворената кујна, додека бакарот дава допир на боја на инаку неутрален простор. Задната соба има многу интересен амбиент. Резбаните дрвени блокови и шарени екрани ги украсуваат sидовите од тули, додека дрвените греди на таванот останаа изложени.

Златни, обемни лустери висат над дрвени маси и банкети, за да се охрабри создавање порелаксиран амбиент.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Покрај нејзиниот сопруг, новата американска потпретседателка на историската инаугурација ја поддржаа и нејзините деца од претходниот брак, синот Кол и ќерката Ела Емхоф, а...

Cotton Club

Веќе разбравме: во блиска иднина, не можеме да се скриеме од алузии на темата домашна облека, сакале или не. Откако ги поминаа скоро сите...

Cotton Club

Автор на бестселер, поранешна прва дама на САД, модна икона и хероина на американската сцена со одличен стил, како и амбасадорка на бројни проекти...

Fool Moon

Судејќи според астрологијата, постојат пет хороскопски знаци кои се попривлечни од другите и имаат единствена личност. Шкорпија Шкорпиите се моќни, енергични и многу се...

Advertisement