Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Табела за тежина: Колку вода дневно е добро да се пие за полесно слабеење?

Секој метод на диета и губење на тежината значи пиење доволно вода, а според општата пресметка, препорачаната дневна доза на вода е два литри, или осум чаши вода. Но, ако сакате значително да ги зголемите вашите шанси за губење на тежината и успехот на диетата и да извлечете максимум од водата, треба да ја земете предвид телесната тежина, или килограмите, и да одредите точно колку вода треба да пиете.

Успехот во диетата се зголемува со внес на доволно количество вода, а точно колку вода треба да пиете се определува според вашата тежина.

Еве колку вода треба на вашето тело дневно за да изгубат тежина со оглед на телесната тежина:

60 килограми – 2 литри вода (5-6 порции од 3,5 децилитри вода)

65 килограми – 2,1 литри вода (околу 6 порции од 3,5 децилитри вода)

70 килограми – 2,3 литри вода (околу 6 порции од 3,5 децилитри вода)

75 килограми – 2,5 литри вода (околу 7 порции од 3,5 децилитри вода)

80 килограми – 2,6 литри вода (околу 7 порции од 3,5 децилитри вода)

85 килограми – 2,8 литри вода (околу 8 порции од 3,5 децилитри вода)

90 килограми – 3 литри вода (околу 8 порции од 3,5 децилитри вода)

95 килограми – 3,2 литри вода (околу 9 порции од 3,5 децилитри вода)

100 килограми – 3,3 литри вода (околу 9 порции од 3,5 децилитри вода)

105 килограми – 3,4 литри вода (околу 9 порции од 3,5 децилитри вода)

110 килограми – 3,6 литри вода (околу 9 порции од 3,5 децилитри вода)

115 и повеќе килограми – 3,7 литри вода (10-11 порции од 3,5 децилитри вода)

Совети за тоа како да се внесете доволно вода во текот на денот за да се исполни важен правило на секоја диета:

1. Пијте две чаши со 2,5 децилитри вода пред секој оброк. Ако јадете три пати на ден, на овој начин ќе внесувате 1,5 литри вода.

2. Наутро веднаш штом ќе се разбудите и навечер пред спиење пијте две големи чаши вода и на овој начин ќе внесувате до 1 литар вода.

Совет: Ако се разбудите ноќе поради водата што ја пиете пред спиење затоа што мора да уринирате, пијте ја и таа чаша вода наутро. За уште подобар ефект, можете да додадете лимон или други адитиви во водата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...