Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Сол лекува: Четири одлични причини зошто треба да се фрлите во море

Од памтивек, луѓето знаеле дека морето има позитивен ефект врз здравјето. Грчкиот научник Хипократ, чии доктори на заклетва сè уште се полагаат денес кога ја прифаќаат неговата струка, многу од неговите пациенти ги лекувале со бања во вода богата со минерали. Современата наука ги потврди неговите наоди, а ние ви донесуваме четири здравствени причини зошто треба веднаш да отидете на плажа и да се фрлите во море.

1. Го зајакнува имунолошкиот систем

Морската вода е полна со витамини, соли, аминокиселини и микроорганизми кои делуваат како природен антибиотик и му помагаат на вашето тело да се бори против штетните бактерии. Со вдишување на морскиот воздух, во вашето тело ќе внесете негативно наполнети јони, кои се исто така важни за одбраната на телото. Исто така, пливањето ќе ги прошири порите на кожата, што ќе го забрза исфрлањето на токсините.

2. Ја подобрува циркулацијата

Пливањето во голема мерка придонесува за квалитетот на циркулаторниот систем, а потопла морска вода може да ги замени минералите изгубени преку стрес, лоша исхрана и надворешно загадување.

3. Го балансира телото

За време на пливањето во морето, вашето тело активира систем на само-лекување, намалувајќи ги симптомите на болести како што се астма, артритис, бронхитис и воспаление. Водата богата со магнезиум ги релаксира мускулите и има позитивен ефект врз квалитетот на спиењето, што придонесува за ментална стабилност и добро расположение.

4. Заздравува кожата

Веќе споменатиот магнезиум во морска вода помага при хидрат и појава на вашата кожа. Исто така е ефикасен во намалувањето на црвенилото и грубите делови на кожата, така што на луѓето кои страдаат од дерматолошки проблеми, се препорачува да поминат што повеќе време во морето.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...