Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Смртоносниот зајачки вирус повторно се појавува во Кина

Смртоносен вирус повторно се појави во Кина, инфицирајќи повеќе од 60 луѓе и убивајќи седум.

Високо патогениот, бениген вирус предизвикан од крлеж може да доведе до синдром на тромбоцитопенија.

Тоа предизвикува вирусна хеморагична треска и повторно се појави во руралните области на Кина.

Си-ен-ен јавува дека 65-годишен земјоделец од кинеската провинција Јиангсу неодамна се разболел од треска од 40 Ц и повторлива кашлица.

Глобал тајмс, поддржан од Пекинг, соопшти дека на 37 лица му била дијагностицирана тромбоцитопенија во провинцијата iangиангсу.

Експертите сега веруваат дека вирусот може да се пренесе од личност до личност.

Луѓето можат да ги инфицираат другите преку крв, респираторниот тракт и рани.

Вирусот може да се шири и кај луѓето преку заразени животни.

Повеќето луѓе се заразени од каснувања од крлежи.

Шенг Јифанг, експерт за бенигниот вирус, изјави за Глобал Тајмс дека пациент кој починал пред три години подоцна заразил 16 лица кои имале контакт со телото на пациентот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...