Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

СИМПТОМИ НА КОРОНА: Ако не го почувствувате вкусот на овие 10 намирници, тестирајте се за коронавирус

Треска, отежнато дишење, скратен здив и сува кашлица се најчестите симптоми на Ковид-19. Бидејќи овие симптоми се присутни кај други болести, како што се настинки и грип, па дури и алергии, постои еден единствен знак на инфекција со коронавирус кој го препознале заболените- губење на чувството за вкус или агнузија.

Тоа е губење на сетилните функции на јазикот, особено неможноста да се препознаат пет различни вкусови – слатко, кисело, горчливо, солено и умами, пишува Yahoo. Ако мислите дека имате коронавирус и сакате да го тестирате чувството за вкус, овие 10 намирници ќе ви помогнат да го заштитите вашето здравје и здравјето на другите.

  1. Овошје

Треба да можете да вкусите нешто слатко или зашеќерено. Лесен начин да ги пробате пупките за вкус е да каснете парче овошје, како јаболко, банана или портокал.

  1. Слатки

Слатките исто така силно ги стимулираат пупките за вкус, затоа повторете го истиот процес со вашето омилено чоколадо.

  1. Лимон или лимета

Некои луѓе сакаат кисела храна, а други не. Но, ако се напиете малку сок од лимон или лимета и сте рамнодушни, како да пиете вода, тогаш постои добра шанса дека нешто не е во ред со вашето чувство за вкус.

  1. Кисели краставички

Каснете кисела краставица. Ако не ја чувствувате нејзината киселост, тогаш веројатно страдате од загубено чувство за вкус.

  1. Чипс зачинет со сол и оцет

Овој чипс е одлична храна за тестирање на чувството за вкус затоа што е кисело и солено, кои се два од петте видови на вкусови.

  1. Сол

Земете соленка, или ставете малку сол на прстот и лижнете го. Ако не чувствувате ништо и тоа за вас е нешто ново, размислете за тестирање на коронавирус.

  1. Прокељ

Прокељот е еден од најгорливите видови зеленчук и затоа децата генерално одбиваат да ги јадат. Покрај тоа, тој е добар тест за чувството за вкус бидејќи горчината е еден вид вкус.

  1. Зелен чај

Можете исто така да го подготвите овој екстремно горчлив пијалок за да го тестирате чувството за вкус.

  1. Соја сос

Умами е последниот вид вкус и е најтежок за опишување. Во комбинација со четири основни вкусови, ја интензивира аромата, давајќи им на садовите ново ниво на вкус. Сос од соја има овој вкусен вкус на умами кој е комбинација од кисело и меснато.

  1. Смрдливо сирење

Ова е друга храна за умами. Ако не почувствувате парче сирење со посебен мирис, тогаш веројатно страдате од губење на чувството за вкус.

Други причини за нарушувања на вкусот

Меѓутоа, ако не го почувствувате вкусот на оваа храна, не мора да значи дека имате коронавирус. Имено, нарушувањата во вкусот можат да бидат предизвикани и од инфекции на горниот респираторен систем и средното уво, изложеност на одредени хемикалии, повреди на главата, лоша орална хигиена или забни проблеми, а може да се појават и по операција или терапија со зрачење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement