Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Руски пресврт: Победничка вежба со која „горат“ сите стомачни мускули

Рускиот пресврт или Russian Twist е една од најпопуларните и наједноставни вежби кога станува збор за вежби насочени кон подобрување на тонот на стомачните мускули и губење на масните наслаги од тој дел од телото.

Акумулацијата на маснотии во абдоменот е една од најболните точки кога станува збор за носење вишок тежина, а како што старееме, станува сè потешко да се справиме со нив. Бројни експерти се согласуваат дека за да се изгубат овие наслаги во никој случај не е доволно да се прават само стомачни, но тоа мора да биде збир на работа на целото тело, што вклучува вежби со висок интензитет, како и вежби со сила.

Една од ваквите вежби за јачина во која акцентот е ставен на многу омразениот дел од телото е рускиот пресврт, а во исто време има корисен ефект врз целиот организам.

Рускиот пресврт е прилично едноставна вежба што може да ја изврши секој со малку волја, а придобивките што ги има на телото се навистина многубројни.

1. Оваа вежба брилијантно ги топи калориите. Ако додадете дополнителна тежина во форма на тегови, вежбата ќе биде уште поуспешна, особено ако се борите со вишок маснотии на страните на колковите и половината, познати како „љубовни рачки“.

2. Со оглед на тоа што вежбата е насочена кон абдоминалната област, тоа во голема мера ја зајакнува јачината на сите стомачни мускули, а со тоа и целото тело.

3. Го зајакнува рамниот абдоминален мускул (rectus abdominis) кој учествува во одржување исправено држење и дишење.

4. Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања затоа што кога вршите и согорувате калории, достигнувате до маснотии што се чуваат во абдоменот, а тој е најголемиот непријател на многу болести.

5. Ја зајакнува надворешната коса на стомачните мускули.

6. Тоа влијае на исправена положба и со тоа директно ја подобрува целата силуета, како и самодовербата.

7. Помага при дневни активности како што се врзување чевли, подигање на детски играчки од подот, исто така, подигање по долго седење на низок кревет или клупа и слично.

Како правилно да се изврши руски пресврт?

Седнете со свиткани колена и градите кренати така што торзото и нозете формираат буква V. Осигурете се дека ‘рбетот е колку што е можно порамен.

Сега се што треба да направите е да се свртите од една до друга страна, да ги држите нозете малку кренати од земја. За дополнителен ефект, можете да користите и тегови што ќе ги држите со двете раце и да ги поместите рамномерно од едната до другата страна.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...