Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Royal Salute претстави виски од 30.000 долари

Секој пијалок од асортиманот на овој бренд созрева минимум дваесет и една година и подолго, а најновата понуда која само што ја претставија, е дупло постара од тоа. Ограничена на само 106 шишиња, ова серија на виски ќе ве чини неверојатни 30.000 долари по шише.

Креиран од страна на мајсторот, Сенди Хислио, Time Series 52 Year Old Single Cask Finish виски е направен како комбинација на најстарото и највредно виски – оние кои се постари минимум триесет и осум години – во буре од американски храст.

“Што подолго вискито созрева, тоа поквалитетно станува. Со 52 години созревање, балансот на некои од најретките виски од нашата понуда креираше неприкосновен длабок вкус и неверојатни комплекси карактеристики, создавајќи маркантна експресија која совршено маѓепсува, затоа што времето е клучен елемент на нашите креации“, изјави Хислоп.

Благодарение на маратонскиот процес на созревање, виските доби интензивна овошна арома, која не асоцира на зрели сливи и црвено јаболко. Кога ќе земете една голтка, чувстувате сируп од крушка, ѓумбир, мармалад од слатки портокали, а сето тоа на величенствен начин е избалансирано со кремаст завршеток.

Ова верзија е прва во Royal Salute Time Series колекција, а се наоѓа во декантер креиран од рачно изработениот Дартингтон кристал. Декантерот е претставен во специјална Time Series кутија, креирана од пет слоеви на дрво, па секој од слоевите претставува една декада од животот на ова мешавина.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...