Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Прегревање на телото: Три знаци дека треба веднаш да се тргнете од сонцето

Изложеноста на високи температури и екстремна топлина во текот на подолг временски период може да го постават вашето тело во состојба на прегревање. Ова значи дека вашето тело повеќе не може да се олади и да ја врати температурата на телото во оптимална.

Кога температурата на телото се крева, се зголемува и го забрзува протокот на крв во телото, ние повеќе се потиме и дишеме побрзо, така што телото се лади. Сепак, овој одбранбен механизам има и несакани ефекти.

Поради регулирање на телесната температура, преку потење излегуваат големи количини на вода од организмот, а доколку не го надоместиме со внес на течности, се јавува дехидрација, што пак, честопати води до несвестица за време на исклучително топлите денови.

  1. Вртоглавица

Можеби сте помислиле дека потењето е првиот знак на прегревање на телото, но топлината може да ја „удри“ вашата глава дури и кога не се потите.

Високите температури прво влијаат на чувствителното ткиво во мозокот, така што во состојба на прегревање на телото, најпрво ќе почувствувате мала вртоглавица. Во тој случај, пијте две до три чаши вода веднаш за да компензирате загуба на течности и да се освежите.

  1. Престанок на потење

Тешкото потење е сосема нормално ако сте изложени на сонце и топлина. Треба да се грижиме ако потењето во овие услови престане. Ова значи дека телото е во сериозно дехидрирана состојба и ја губи можноста за регулирање на телесната температура. Тогаш, исто така е неопходно веднаш да се засолните во сенка, да се конзумира вода во телото и ако сте во можност – соблечете ја облеката и легнете така што вашето тело “дише”.

  1. Осип на топлина

Иако е почест кај деца, осипот предизвикан од топлина не е реткост кај возрасните. Се јавува во моментот кога потните жлезди на потните жлезди се блокирани, па потта останува под површината на кожата.

Потоа на кожата се појавуваат мали црвени воспалени дамки придружени со чувство на печење и пецкање. За време на екстремна топлина, изберете облека изработена од лесни материјали што можат да дишат, бидејќи тоа помага во спречување на осип

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...