Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Пет вида на лекови без кои не треба да одиме на одмор

Ние ви споделуваме листа на пет видови на лекови кои дефинитивно треба да ги имате со вас на одмор во случај на најчести летни и морски заболувања. Ако имате мали деца, треба да се внимава дека секој од лековите и лековите е соодветно за нивната возраст.

1. Лек за гадење

Ако знаете дека сте склони кон гадење додека возите, привлечете го вистинскиот лек.

2. Лекови против болки и треска

Тие можат да бидат во форма на таблети или впивачки таблети, на пример Неофен, Волтарен, Аспирин, Kафетин или Kетонал. Треба да се напомене дека Неофен, за разлика од повеќето слични лекови, не делува агресивно на стомакот.

3. Средства за заштита од инсекти и средства по каснување од инсекти

Спрејовите и стапчињата ќе бидат најдобрата одбрана против вознемирувачките комарци, но во случај да бидете уште „тормозени“, доведете си Аутан.

Можете да изберете крем како Синопен или гел што ја лади кожата, спречува црвенило, оток и чешање како Фенистил, кој исто така може да се примени после сончање (медуза, перики) и сончање.

4. Лек против вироза и варење

Цревните вируси се вообичаени во текот на летото и можат да предизвикаат дијареја, повраќање и гадење. Добар избор би бил медицински јаглен во таблета или прав што се разредува во вода и пијан и апсорбира штетни состојки во цревата. Во случај на блага настинка и болка во грлото, користете лобуси или спреј за дезинфекција на устата и грлото.

5. Средства за чистење и санирање повреда

Во случај на гребнатини или ситни пресеци, треба да имате рачно средство за чистење на раната за да ја измиете раната, а потоа, во зависност од големината на раната, заштитете го со помош на лента или стерилна газа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

„Кога ќе станеш мајка?“ Дали е болно прашање за сите жени кои, како познатата актерка, можеби имаат здравствени проблеми што ги спречуваат да забременат....

Fine Living

Конечно е решена вечната дилема дали е подобро мажот да биде постар од жена или, што се повеќе се пропагира во денешно време, жената...

Green Tea

Со чести прашања за тоа кога бебето почнува да седи, ползи и да оди, многу родители се заинтересирани за бојата на очите на нивното...

Fool Moon

Култната југословенска телевизиска серија „Отпишани“ е една од оние што ја обележаа српската кинематографија. Снимена е во 1974 година, а поради огромната популарност, две...