Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Носење маска и кожа: Како да спречите „хаос“ на лицето во летната жештина?

Зошто носиме маски за лице?

Кога киваме, кашламе, разговараме … испуштаме честички во воздухот што потенцијално може да доведе до инфекција. Маските за лице можат да го намалат ширењето на овие честички што е особено важно затоа што некои луѓе се заразени и немаат никакви симптоми. Тие исто така можат да го намалат бројот на честички што ги вдишувате.

За време на летните месеци и големата топлина, маските од крпа што ги носат многу луѓе можат да се навлажни, па затоа е добро секогаш да имате резервна опција со вас. Со сето ова, секако најважно е редовно да ги миете и дезинфицирате рацете.

Зошто после секоја облека треба да миеме крпа маски?

Маски за еднократно платно треба да се чистат и дезинфицираат по секоја употреба. Иако миењето е идеално, ако не е опција после секое носење, можете да ја ставите маската во хартиена кеса (воопшто не пластична) и да ја чувате на топло место, како прозорец.

По еден ден или два, маската ќе се исуши целосно и потенцијалниот вирус ќе стане неактивен.

Важно е да не се шета наоколу со валкана маска. Можете да го измиете со алиштата во машината за перење на температура што одговара на ткаенината. Ако го измиете со рака, тогаш добро тријте го во сапун и топла вода, најмалку 20 секунди. Потоа исплакнете темелно и оставете да се исуши и по можност железо пред употреба.

Зошто маската може да ја иритира кожата и што треба да направите во таква ситуација?

Во зависност од материјалот и периодот во кој го носите, маската може да заглави дел од површината на кожата и да придонесе за појава на акни или осип на топлина.

За среќа, постојат начини да се ублажат овие последици. За почеток, изберете маски изработени од материјали што се пропустливи на воздухот, како памук. Ова ќе ја минимизира акумулацијата на пот и масло. Исто така, кога е безбедно и кога сте физички оддалечени, одморете се од маската.

Покрај тоа, заштитете ја кожата под маска. За да спречите иритација, подгответе ја кожата. Примена хидрататни медицински средства на лицето пред да ја нанесете маската е важен чекор во обезбедувањето на здрава бариера, а со тоа да се намали ризикот од иритација.

Препорачливо е да го измиете лицето два пати на ден со хидратантни средства, како и да избегнувате шминка што е можно повеќе за да се избегне појава на акни.

Носете и заштитен фактор. Иако маската покрива голем дел од лицето, таа не го штити твоето од штетно УВ зрачење, па затоа е многу важно да нанесете крем со заштитен фактор на лицето, но и други изложени делови на кожата пред да ја напуштите куќата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...