Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Каков вкус и изглед има најскапиот чај на светот?

Речиси пишувавме за најскапиот паразит во светот…

Ако тоа го предизвика вашиот интерес, тогаш дефинитивно ќе бидете заинтересирани за она што ви го презентираме денес. Тоа е најскапиот чај на светот, кој чини дури 10 000 долари по чајник. Наречен Да Хонг Пао, овој чај потекнува од кинеската провинција Фуџијан и е толку скап само заради неговата реткост. Нема многу дрвја на Да Хо Хо Па, а оваа античка сорта што расте на планините Вуџи е толку ретка што може да се нарече непроценлива.

Според кинескиот мајстор за чај, Ксангнг Ву, чајот има неверојатна медицинска вредност. Сепак, не сите верзии на овој чај можат да се продаваат по неверојатно високи цени – обично можете да најдете квалитетни мешавини кои чинат околу 100 американски долари за килограм.

Љубителите на чајот, кои би сакале да го пробаат овој неверојатен чај и да дознаат каков вкус има најскапиот чај на светот, мора да го посетат клубот „Кралската Кина“ во центарот на Лондон. Мора да бидете брзи!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Ако мене ме прашате, заколнет минималист, белата боја е апсолутно најсовршената боја на ѕидовите, најмногу затоа што совршено се вклопува во внатрешноста, без разлика...

Four Seasons

А што викате на едно слатко патување во Исланд за оние што имаат склоност кон авантури? Станува збор за чиста природа, создадено од толку...

Cotton Club

Никогаш вакво едноставно парче не било поелегантно. Во текот на изминатата година, несомнено ги ценевме едноставните работи. Токму истото се случи и на полето...

Fool Moon

Понудите почнуваат од 1.000 долари, но цената се очекува да биде многу, многу поголема на крајот… Британскиот компјутерски научник Тим Бернерс-Ли го продава оригиналниот...

Advertisement