Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Јадете ги почесто: Три зачини кои ги „чистат“ белите дробови на (поранешните) пушачи

Студиите покажаа дека консумирањето одредени видови храна и пијалоци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во организмот.

Лук

На лукот му се припишуваат многу лековити својства. Тие го нарекуваат природен антибиотик, средство за блокирање на дишните патишта, моќна билка со антиканцерогени и антиинфламаторни ефекти што ги потиснува габите и одредени вируси.

Содржи алицин, кој ги уништува респираторните инфекции, а многу студии покажале дека станува збор за ефикасен помошник при расчистување на белите дробови кај луѓето кои се пушачи, но и поранешни потрошувачи на тутунски производи.

Лукот дава вкус на многу јадења, а има најмногу лековити својства кога се јаде суров. Сепак, имајте на ум дека поголеми количини лук не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со желудникот и дигестивниот систем.

Ѓумбир

Многу лековити својства се украсени и со ѓумбир. Го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето на храната, ја намалува надуеноста, ги намалува воспалителните процеси во организмот и ги отстранува токсините од белите дробови и остатокот од телото, поради што се препорачува за (поранешни) пушачи.

Иако овој туберозен корен од арома на лимон потекнува од Југоисточна Азија во последните години, тој се повеќе е присутен на македонскиот пазар. Најчесто се користи за правење чај или додавање на здрави пијалоци, а може да се користи и како зачин во солени и слатки јадења.

Ѓумбирот е многу моќен. Не треба да јадете повеќе од парче ѓумбир со големина од два сантиметри дневно. Ако не сте сигурни за точната доза, консултирајте се со вашиот лекар или нутриционист.

Куркума

Вклучете куркума во вашата диета без разлика дали имате свеж клубенот или зачин во прав на рака. Некои студии покажаа дека овој растителен вид од семејството ѓумбир го подобрува чистењето на белите дробови од штетни материи како резултат на пушење или живеење во загадено подрачје. Покрај тоа, ги спречува респираторните заболувања.

Куркума традиционално се користи за кари и други индиски јадења, подготовка на златно млеко и разни здрави пијалаци. За да уживате во антивоспалителните придобивки од куркумата, измешајте ја со малку црн пипер.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...