Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

“ЈА ПРОБАВ ДИЕТАТА ШТО АДЕЛ ЈА ДРЖЕШЕ.. СЕГА И НИКОГАШ ПОВЕЌЕ”- Шокантна изјава на светски познатата новинарка…

Рејчел Мартин, новинар за списанието „Body and Soul“, се обиде да ја задржи таканаречената диета Сиртфуд, со која пејачката Адел неодамна драстично изгуби тежина. Резултатите беа видливи, но младата новинарка изјави дека оваа диета има своја темна страна.

Каква диета е Сиртфуд ( Sirtfood )?

Кога ја следите оваа диета, ви е дозволено да внесувате само 1.000 калории на ден. Поентата на режимот е да активирате протеин наречен ситриус во вашето тело со јадење јаболка, боровинки, кељ и јаглика. Охрабрувањето на вашето тело да произведува сиртуини е наводно добра работа, затоа што се верува дека тие ги штитат клетките во телото од умирање кога се под стрес. Овие протеини го зајакнуваат метаболизмот и му помагаат на вашето тело да согорува маснотии.

Позитивната страна на оваа диета е што за време на тоа е дозволено повремено внесување на горчливо чоколадо и црвено вино.

Можете да изгубите до 3 килограми во текот на првата недела.

Првата фаза на диетата

Првата недела од диетата се нарекува и „интензивна недела“. Неопходно е да се пие многу зелени сокови: од кеale, брокула, спанаќ, краставица и генерално нешто зелено. Покрај тоа, имате само еден оброк на ден кога можете да јадете пилешко, мисирка, риба или тофу. Дозволено е да консумирате максимум 1.000 калории на ден, така што првично ќе страдате од глад.

Втората фаза на диетата

Трае две недели и е фокусиран на одржување. Во текот на оваа фаза, можете да јадете три оброци на ден, и покрај тоа, сè уште можете да пиете зелени сокови.

После тоа, се враќате во првата фаза, и така натаму во круг.

Проблеми со диети

Јадењето само 1.000 калории на ден е доволно тешко, но кога сакате да функционирате нормално, да ги исполните работните обврски и да одржувате социјален живот, диетата станува премногу напорна.

Подготвувањето храна не е премногу комплицирано или скапо. Ако имате соковник, тоа ќе ви заврши половина од работата. Покрај тоа, вие подготвувате бело месо и риба секој ден. Меѓутоа, ако понекогаш немате време да го подготвите вашиот оброк дома, ќе биде тешко да најдете нешто во продавница за брза храна или ресторан што ќе ви одговара.

Рејчел Мартин тврди дека во текот на првата недела, таа постојано се чувствувала уморна и исцрпена. Оваа диета влијаеше врз нејзиниот социјален живот, бидејќи таа честопати избегнуваше излегување и средба со пријателите заради замор и глад.

– Можеби некои луѓе, како Адел, можат да одржат рамнотежа помеѓу исхраната и општеството. Можно е дека оваа диета едноставно не е за мене – заклучи таа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...