Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Избегнете ја! Голема неправилност кога ја гасите жедта во тропските горештини

Сите сме ги слушнале советите дека е подобро да пијат топли пијалоци во горештина и ладни пијалоци на студ. Но, дали знаете зошто треба да го направите ова и дали пиењето (премногу) ладни пијалоци во топлината е навистина штетно?

Кога топлината однадвор е повеќе од 30 Целзиусови степени и топлината ве тера да не можете да дишете нормално, се напрегате себеси за чаша вода или сок со многу мраз да се олади?

Во топлината, најдобро е да се пие вода, или собна температура пијалоци, бидејќи телото ги апсорбира побрзо.

Можеби треба да бидете претпазливи колку мраз ставате затоа што научниците предупредуваат дека студената вода всушност ја забавува хидратацијата на организмот и дека е најдобро да се пие вода или собна температура пијалоци во топлината затоа што телото ги апсорбира побрзо.

Покрај тоа, ако пиете ледени и навистина ладни пијалоци веднаш после оброкот, постои голема можност да ве фати студ, дури и додека е жешко надвор. Кога ќе стекнете навика да пиете вода на собна температура, ќе забележите огромно подобрување на варењето на храната и ќе се чувствувате подобро за време и после јадење.

Пиењето топол чај на температура од 30 степени, исто така, има свои предности, бидејќи топол пијалок ќе го поттикне потењето и со тоа ќе ве олади, но има улов: топол пијалок ќе ве олади само кога нема влага надвор, односно кога воздухот е сув. Ефектот ќе биде уште подобар ако носите облека што не задржува влага, или кои овозможуваат потта да испари.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...

Green Tea

Запушените синуси можат да го отежнат секојдневието и да создадат проблеми како што се отежнато дишење, главоболки, па дури и проблеми со губење на...

Fool Moon

Како мислител и писател, Лав Николаевич Толстој имал исклучително силно влијание врз Русија од неговото време. Додека бил сè уште жив, стекнал бројни следбеници,...

Fine Living

Кои се алфа жени? Тие не се разликуваат од другите жени, тие само имаат целосно уникатен и моќен пристап кон животот. Алфа жените минуваат...