Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Исечете лимон и ставете го во спалната соба: Еве како тоа може да ви го спаси животот!

Во време на алергии, овој трик може да ви го спаси животот!

Сите знаеме дека лимонот е одличен извор на хранливи материи и витамини. Ова овошје е неверојатно освежително и му помага на нашето тело да се бори против вируси и болести. Сепак, многумина не ги знаат сите корисни својства што ова овошје му носи на нашето тело.

Мирисот на лимон е неверојатно освежувачки: За време на месеците кога има голема концентрација на алергени во воздухот, луѓето кои страдаат од алергии најмногу страдаат ноќе. Исечете го лимонот на четвртини и оставете го веднаш до креветот. Неговиот мирис ќе ја олесни респираторната слуз, ќе ги отстрани вирусите и бактериите од воздухот и ќе ви го олесни дишењето.

Други придобивки од лимонот:

  • Лимонот совршено го чисти скалпот.
  • Корисen е во третманот на кожа, старосни дамки, лузни и акни. Само парче лимон и измачкајте ги проблематичните области на кожата.
  • Лимонот ќе ја омекне тврдата кожа на лактите, стапалата и колената.
  • Лимонот ги избелува ноктите, забите, но го освежува и здивот.
  • Лимонада на празен стомак секое утро, го забрзува метаболизмот, го лекува варењето и ревматизмот.
  • Лимонадата природно ја чисти крвта.
  • Лимонадата го забавува стареењето секој ден.
  • Го збогатува организмот со витамини Ц, А, Е, хром, калиум, магнезиум и железо.
  • Мирисот на лимон ќе ги спречи и ублажи симптомите на астма, бронхитис и респираторни проблеми.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...