Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Исечете лимон и ставете го во спалната соба: Еве како тоа може да ви го спаси животот!

Во време на алергии, овој трик може да ви го спаси животот!

Сите знаеме дека лимонот е одличен извор на хранливи материи и витамини. Ова овошје е неверојатно освежително и му помага на нашето тело да се бори против вируси и болести. Сепак, многумина не ги знаат сите корисни својства што ова овошје му носи на нашето тело.

Мирисот на лимон е неверојатно освежувачки: За време на месеците кога има голема концентрација на алергени во воздухот, луѓето кои страдаат од алергии најмногу страдаат ноќе. Исечете го лимонот на четвртини и оставете го веднаш до креветот. Неговиот мирис ќе ја олесни респираторната слуз, ќе ги отстрани вирусите и бактериите од воздухот и ќе ви го олесни дишењето.

Други придобивки од лимонот:

  • Лимонот совршено го чисти скалпот.
  • Корисen е во третманот на кожа, старосни дамки, лузни и акни. Само парче лимон и измачкајте ги проблематичните области на кожата.
  • Лимонот ќе ја омекне тврдата кожа на лактите, стапалата и колената.
  • Лимонот ги избелува ноктите, забите, но го освежува и здивот.
  • Лимонада на празен стомак секое утро, го забрзува метаболизмот, го лекува варењето и ревматизмот.
  • Лимонадата природно ја чисти крвта.
  • Лимонадата го забавува стареењето секој ден.
  • Го збогатува организмот со витамини Ц, А, Е, хром, калиум, магнезиум и железо.
  • Мирисот на лимон ќе ги спречи и ублажи симптомите на астма, бронхитис и респираторни проблеми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement