Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Dom Perignon X Lenny Kravitz

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско …

Поточно, тој се посвети на улогата на дизајнер. Инспириран од уникатната атмосфера околу дегустацијата на шампањ, Кравиц реши да го толкува ова уникатно искуство, создавајќи колекција од три дизајнерски дела. Dom Perignon го издигна иконскотот шише преку неговата соработка, создавајќи ограничено издание со рачно изработени детали за завршна обработка. Шишињата со ограничено издание се достапни за Vintage 2008 и Rose Vintage 2006 година.

Неговата инспирација потекнува од историјата на познатата куќа од шампањ, и не запре само со редизајн на шишињата. Лени Кравиц отиде подалеку, сакајќи да создаде елемент за шишето „Magnum“, кој ја збогатува двојноста и функционалноста на колекцијата како целина. Кравиц дизајнираше кутија што се претвора во свеќник. Овој брутално инспириран свеќник е обложен со кадифе и засилен со вештачка змија, со што се создава идилична трансформативна хармонија помеѓу машкоста и женственоста.

Ремек-дело на колекцијата е дефинитивно табелата со шампањ. Црно лакирано парче мебел со бронзени детали од месинг открива шишиња од познатиот шампањ, чаши и коцки мраз. Кравиц додаде ново поглавје во својата визија за занаетската приказна, каде што секој елемент има посебно значење. Дизајнот е извор на емоција за него, продолжувајќи ја приказната што е напишана со секое дегустирање.

“Сакав да создадам нешто што ќе го воздигне ритуалот за пиење шампањот Dom Perignon и ќе им даде на луѓето можност да се сретнат и да уживаат заедно“.

Прочитај

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...

Fool Moon

Дали сте размислувале за создавање на домашно кино, кој ќе го задоволи бараниот аудиофил во вас? Па, ако е така, тогаш дефинитивно треба да...