Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Добро погледнете се во огледало: Проблемите на вашето лице може да бидат директен одраз на вашето здравје

Двајца австралиски експерти за мапирање на лицето откриле вообичаени „знаци“ на лицето кои би можеле да помогнат во откривање на разни болести во раните фази.

Брендон Смит, основачот на Клиниката за акупунктура во Сиднеј, објасни дека кинеската медицина верува дека одредени делови на лицето се поврзани со одредени органи.

  • „Лицето е„ карта на телото “и преку него можеме да научиме повеќе за тоа што се случува во нашето тело“, изјави Брендон за „Дејли меил“.

Нутриционистката Фиона Так изјави дека има „лесни за читање знаци“ на лицето со кои телото „испраќа пораки“ дека му е потребна помош.

Некои физички симптоми можат да бидат поврзани со внатрешни проблеми и нерамнотежа, како што се проблеми со бубрезите, дигестивниот или тироидната жлезда.

  • „Во кинеската медицина, органот се смета за концепт што опфаќа регион на телото, збир на физиолошки функции (некои исти како западната медицина, а некои различни) и емоции“, рече Смит.

Тој тврди дека повеќето од овие здравствени проблеми можат да се решат со акупунктура и поздрава диета.

Мозолчиња по вилицата

И Брендан и Фиона се согласија дека мозолчиња по вилицата често се појавуваат пред, за време или по менструалниот циклус на жената или за време на овулацијата.

  • „Особено кај жените, мозолчиња на вилицата и близу устата се појавуваат на средина или крајот на менструалниот циклус и честопати се показател за промени во секрецијата на хормоните.“

Фиона рече дека зголемувањето на стресот или каква било внатрешна хормонална нерамнотежа, исто така, може да предизвика мозолчиња да се појават на тоа место.

Мозолчиња на челото

Други области на лицето, исто така, може да предложат различни телесни компликации, како што се мозолчиња на челото или црвено чело, кои често се знак на проблеми со дигестивниот систем.

  • „Во кинеската медицина, мозолчиња, сува или мрсна кожа на челото може да укажуваат на тоа дека едно лице страда од дигестивни проблеми“, вели Смит.
  • „Исто така може да укажува на тоа дека поединецот внесува премногу масна и зачинета храна, па едноставни промени во исхраната често можат да бидат доволни за подобрување на кожата на челото.“

Фиона нагласи дека секогаш е важно да се земат предвид „сите тековни и релевантни фактори“, како што се стресот, несоницата, диетата и животните навики.

Темни кругови под очите

Темни кругови или „вреќи“ под очите се вообичаени за многу луѓе, а Фиона тврди дека може да биде знак на замор, нетолеранција на храна или недостаток на хранливи материи како што е железо.

„Ако некој има темни кругови под око цело време, тоа може да биде показател за лошата исхрана“, рече Смит.

Покрај сите овие симптоми, темните кругови можат да бидат првиот знак на проблеми со бубрезите, па и двајцата експерти предлагаат да не направите само-дијагностика, туку да побарате лекарска помош.

Црвени, суви или засечени усни

Црвените или сувите, искривени усни можат да бидат показател за дигестивни проблеми и стрес. Испуканите усни исто така можат да бидат знак на хормонални проблеми.

Тенки веѓи

Веѓите може да укажуваат на проблеми со тироидната жлезда или надбубрежната жлезда.

Кога косата на веѓата почнува да се тенки, може да укаже на тоа дека тироидната жлезда не лачи хормони на соодветен начин.

Уши

Во некои случаи, ушите можат да бидат показател за посериозни кардиоваскуларни заболувања кај постари лица.

Многу длабока вертикална брчка на ушите, наречена брчки на Френкина, понекогаш може да биде знак на кардиоваскуларни заболувања. Понекогаш, ова не е ништо повеќе од „брчки“ заради начинот на којшто поединецот спие ноќе.

Брчки од намуртеност

Намуртените брчки, кои често се јавуваат помеѓу веѓите, понекогаш укажуваат на стрес и проблеми со црниот дроб.

  • „Ако тоа е случај, може да имате проблеми со спиењето, а за жените тоа може да влијае на регуларноста на хормоналниот циклус“ – заклучува тој.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Иако за многумина „никна“ преку ноќ, мостот всушност е изграден од 2017 година. Долг е 100 метри и се издига до максимална висина од...

Fool Moon

5 манипулативни тактики што ги користат нарцисоидите! Нарцисоидите се многу вешти во манипулативни игри – тие знаат како да го привлечат и задржат вниманието...

Cotton Club

Кејси Кадваладер, креативниот директор на Mugler, ја претстави колекцијата пролет-лето што е веќе достапна за купување на веб-страницата на модната куќа. Дизајнерот продолжи да...

Four Seasons

Замокот нуди прекрасен панорамски поглед на регионот, кој инаку е познат по своите добри вина. Каква среќна случајност! Castel del Monte или „ридски замок“...

Advertisement