Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Дали знаете колку чини најскапиот паразит на светот?

Дали некогаш сте слушнале за Јарцс Гунба – габа која напаѓа гасеници од молци и чини до 50.000 долари за пола кило?

Ако не сте, не грижете се, дека не сте единствениот кој е збунет. Оваа печурка е многу ретка комодитет која држи неверојатно висока цена. Содржинската внатрешност на китот, познат како Амбегрис, е состојка во многу парфеми, а едно парче од таа супстанција чини и до 320.000 американски долари. Јарца Гунбу, што значи „летна трева – зимски црв“, се јавува кога подземните гасеници се заразуваат со паразилна габа – Офиокордицепс Синенис.

Можеме слободно да кажеме дека оваа печурка добиена во популарност заради препораките дадени на кинеската медицина, според која е способна да лекува бројни болести, е моќен афродизијак и ги подобрува физичките функции. Овој редок производ стана неверојатно популарен меѓу богатите Кинези, и измина долг пат од своето постоење, преку посреднички канали, сè до Хонг Конг и други метрополи на оваа земја. Печурката не е популарна само како „хималајски афродизијак“, туку е исто така важен дел од кинеската традиција за размена на подароци.

Ненадејниот пораст на популарноста покрена голем број прашања и создаде проблеми во областа Допла каде се одгледува печурката. Според наводите, подигањето на оваа печурка му штети на екосистемот на оваа област, што пак го прави уште поскапо и ретко.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...

Cotton Club

Креативната директорка на брендот Шанел, Вирџинија Виар, научи многу од нејзиниот учител Карл Лагерфелд, вклучително и создавање бестселер што ќе лови илјадници девојки ширум...

Four Seasons

Познатата водителка Елен Деџенерес и нејзината сопруга Порша де Роси наскоро повеќе нема да бидат соседи на принцот Хари и Меган Маркл во Монтесито,...

Fool Moon

Веројатно многу добро знаеме кои се најголемите емотивци и кои се нарцисите меѓу хороскопските знаци. Се разбира, Ракови и Лавови. Сепак, дали знаете кој...