Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Овесни колачиња со банани

Ако имате банани што веќе не ви се привлечни затоа што се многу зрели, тие ќе бидат совршени за овие здрави бисквити, кои можете да ги закускате за појадок кога немате време да го подготвите утринскиот овес.

Состојки:

2 многу зрели банани (вкупно околу 200 гр)
2 лажички свежо исцеден сок од лимон
1-2 лажички агава, кокос или нектар од урми
80 гр овесна каша
вкупно 30 гр бадеми и ореви, исецкани
вкупно 30 г суво грозје и суви кајсии, исечени на парчиња
по избор ½ лажички мелен цимет


Подготовка:

Ставете хартија за печење на голем плех и вклучете ја рерната на 180 степени. Излупете ја бананата и изгмечете ја со вилушка, прелијте со сок од лимон и промешајте. Промешајте го нектарот со агава и додадете ги другите состојки. Ако смесата е премногу мека, додадете уште малку овесна каша.

Земете една лажица од смесата и обликувајте топка, ставете ја на хартија за печење и лесно притиснете со прстите да се израмни.

Печете на 180 степени 15 минути. Печените бисквити ќе добијат златно -кафеава боја, но сепак ќе бидат малку меки, па откако ќе ги извадите од рерна, оставете ги да се изладат и да се зацврстат на плех.

Ќе добиете десетина бисквити од смесата, кои можат да стојат во затворен сад на собна температура 3 дена, а доколку останат после тоа, чувајте ги во фрижидер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement