Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Xiaomi ќе произведува електрични автомобили во 2024, иста година како и Apple: Еве како ќе изгледа (ВИДЕО)

Automobile engineer working on an electric car using a tablet.,Image: 613827910, License: Royalty-free, Restrictions: Model Released 32965, Model Release: yes, Credit line: GORODENKOFF PRODUCTIONS / Sciencephoto / Profimedia

Кинезите се повеќе инвестираат во помали автомобилски компании, или ги преземаат…

Во почетокот на август, пишувавме за плановите на Xiaomi да инвестира 10 милијарди долари во сопствена автомобилска поделба. По телефонот и полначот, кинескиот гигант сака да го освои пазарот на електрични автомобили, а Apple се појавува како најголем конкурент.

Имено, се шпекулира дека дебито ќе биде претставено во 2024 година, истата година кога го очекуваме лансирањето на американскиот „Титан“.

Плановите за нови модели во 2025, 2026 и 2027 звучат особено амбициозно, со цел кинескиот гигант да ја зајакне својата позиција на светскиот пазар.

Големи инвестиции
Проектот ќе го води извршниот директор Ли Џун, што покажува колку е важен за иднината на брендот Xiaomi.

Во последните месеци, Кинезите инвестираа (или преземаа) помали компании кои развиваат автомобилска технологија, додека нивната дивизија брои 300 вработени.

Во следниот прилог, ќе видите дигитални рендери за кои се вели дека го претставуваат официјалниот дизајн. Xiaomi не се огласи по тој повод.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Advertisement