Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Volkswagen претстави патнички дрон…

Може да превезува до четири лица, а досегот му е 200 километри.

Има се повеќе производители на кои веќе не им е доволно земјиштето и асфалтот, па се трудат да придонесат за развој на воздушниот транспорт. Некои се домородци, како што се Honda и нејзините деловни авиони. Трети, пак, не се откажуваат од идејата за летечки автомобил, комбинирајќи ги својствата на автомобилот и авионот, додека третиот, најпрактичниот, само сака да направи профитабилен лет.

Меѓу последните е и Volkswagen, чија кинеска филијала го претстави својот прв авион без многу помпа. Flying Tiger е авион од типот eVTOL со својства за вертикално полетување, а лаиците најмногу ќе го поврзат со класичен дрон. Доколку го доживувате како патнички дрон, имајте на ум дека не е мал. Долг е 11,2 метри и широк 10,6 метри.

Има осум вертикални ротори и два хоризонтални ротори за погон, што му овозможува да се движи во сите правци. Летечкиот тигар сè уште е прототип, и е резултат на двегодишен развој. Целта е јасна, а тоа е да се превезат четири лица на растојание до 200 километри.

Во Фолксваген очекуваат во текот на следната година да имаат целосно функционално патничко беспилотно летало, а очекуваат дека до одреден степен би можело да ги замени хеликоптерите во цивилниот транспорт во поголемите градови. Нејзината најголема предност е тоа што не загадува, а недостаток е што во тој случај ќе треба да исполни голем број прописи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement