Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Tesla Roadster – Автомобил што го прави Bugatti Chiron да се однесува како полжав

Елон Маск со своите фанови и хејтери многу често споделува доста сериозни тврдења…

Извршниот директор на брендот Tesla е познат по вакви настани и честопати е мета на критики токму поради тоа. Сепак, милијардерот успеа да докаже многу од неговите тврдења, поради што во реалниот живот често го нарекуваат Тони Старк. Втората генерација на Tesla Roadster, претставена пред повеќе од три години, првично вети спринт од 0 до 100 километри на час за неверојатни 1,9 секунди, заедно со други импресивни спецификации како што е опсегот на транзиција од илјада километри. Сепак, Елон во свој типичен стил изјави дека овие неверојатни спецификации се најавени пред се за основниот модел. Пред три години, Маск откри дека неговата компанија работи парарелно со SpaceX, кој ќе додаде ракетни придвижувачи на електричен суперавтомобил за да биде уште побрз. Technoking Tesla конечно даде известување за тоа колку може да се комбинира Roadster со овој опционален пакет.

Прототип за пред-производство на претстојниот Tesla Roadster моментално може да се види во музејот за автомобили во Лос Анџелес, а тој носи интересна карактеристика што сугерира дека ќе може да развие забрзување од нула до сто километри на час за 1,1 секунда. Кого и да прашате, тие ќе ви кажат дека тоа е апсолутно лудило, бидејќи хиперкарите како Bugatti Chirona ќе се однесуваат како семеен хечбек во споредба со него. Ова неверојатно откритие Маск го потврди на Твитер, наведувајќи дека ова забрзување е можно со новиот „SpaceX опционален пакет со ракетно засилување“.

Милјардерот дури одговори на еден од неговите твитови, наведувајќи дека производната верзија на Roadster ќе изгледа поинаку, односно подобро. Тој не додаде премногу детали за таа тема, но етикетата покрај прототипот открива дека придвижувачите ќе бидат поставени во задниот дел на моделот. Останатото ќе го видиме кога ќе биде официјално претставена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement