Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Samsung ги претстави новите функции кои имаат потенцијал да ја револуционизираат безбедноста при возење: Ready Vision и Ready Care…

На овогодинешниот саем CES Во Лас Вегас, Harman, кој е во сопственост на Samsung се претставени нови функции:Ready Vision користи проширена реалност, како и друг софтвер чии сензори овозможуваат сликите да се проектираат директно на шофершајбната.

Во практичен пример, тоа би значело дека возачот може истовремено да гледа на мапата (која е проектирана на стаклото) и на патот напред, што значително ја зголемува безбедноста, имајќи предвид дека гледањето во телефонот додека вози е едно од главните причини за сообраќајни несреќи пишува Mashable.

Ready Care, од друга страна, е кулминација на достигнувањата направени со проучување на човечкиот мозок, вештачката интелигенција и машинското учење, а идејата е системот да детектира кога возачот е расеан.

Со помош на сензори и камери, системот го следи однесувањето на лицето зад воланот, за да може да интервенира доколку забележи дека возачот не е целосно концентриран на возењето.

Од компанијата велат дека двете функции се внимателно тестирани и дека веќе напролет би можеле да се најдат во автомобилите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement