Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

ROLLS ROYCE во визија од 21 век

Класичниот модел е промовиран во стилот на 21 век….

Rolls Royce Phantom е класика на автомобилската индустрија, која многу луѓе ширум светот ја обожаваат. Тоа р еден од оние модели кои добија совршено освежување.

Британската компанија Lunaz секако е позната по трансформациите на ретките возила, а тие се специјализирани за тоа со тоа што ќе им дадат електрични погони на кои ќе можат да уживаат и во иднина. Поточно во овој пример, предмет на експериментот е Phantom V, кој инаку е првиот електричен автомобил што ја потпишал марката Ролс Ројс. Ова е почеток на серијалот на многу ограничени изданија на само триесет возила, кои ќе бидат рачно изработени во седиштето на Lunaz во Англија.

„Дојде време за електричен Ролс Ројс. Ние одговоривме на потребата да се комбинира прекрасниот дизајн со употребливоста, сигурноста и одржливоста на електричниот погон “, изјави Дејвид Лоренс, основач на Lunaz.

Во новата серија модели на Rolls Royce ќе бидат вклучени и моделите Фантом и Сребрените облаци. Иако Rolls Royce никогаш не може да се нарече прифатлива, нејзината оригинална цена е дополнително покачена и се очекува да започне од 657 000 УСД за Phantom и 450 000 УСД за моделите Silver Cloud.

Основана пред само две години, компанијата Lunaz брзо се истакна како една од најдобрите, земајќи ги најдобрите класични автомобили што веќе не се функционални и им дава бескомпромисни решенија, кои вдахнуваат нов живот во нив. Првите завршени ролни во оваа серија поминаа низ неверојатен процес на редизајн, вклучително и луксузен ентериер со одржливо снабдена бледо сива кожа. Секако, моделот доби и батерија од 120 kWh, со домет од 500 километри. Сепак, квалитетот на изработката не може да се доведе во прашање на кој било начин, земајќи го предвид фактот дека умовите за сите проекти на Lunaz се навистина врвни експерти. Основачите на оваа марка веќе долго време се во високи улоги во компании како Aston Martin, Ferrari и McLaren.

Луксузните допири не се ограничени на обемни компоненти, бидејќи во случајот на овој Rolls, сите детали ја добија својата нова верзија, како што се дрвени панели изработени од розово злато и задните душеци изработени од волна од алпака.

Побарувачката за возила Lunaz е толку голема што компанијата мораше двојно да го зголеми бројот на вработени, што доволно зборува за нивниот успех.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Том Форд во ноември оваа година ќе претстави луксузен часовник направен од 100% рециклирана пластика извлечена од океанот среде акции за чистење. Името на...

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...