Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Porsche претставува touring варијанта на својата линија 911 GT3

Одржувајќи ја традицијата, Porsche го прошири својот асортиман на веќе проширени линии на модели со претставување на нов член на подкласата 911 GT3, серијата 911 GT3 Touring …

И додека другите компании едноставно би понудиле опција за отстранување на задното крило, Porsche верува дека заслужува свое име и етикета. Опишан како посуптилен избор што го задржува секој грам возбуда, чувство и перформанси што можеме да ги очекуваме, GT3 Tourin е достапен со нов пакет опрема што не ја зголемува неговата цена.

Покрај отстранувањето на огромниот заден стабилизатор во корист на скриениот, автоматско подигнување на задниот спојлер, другите разлики помеѓу новата серија и редовните модели GT2 претставуваат мали измени во завршувањето, вклучувајќи алуминиумски рамки на прозорците, ознаки за разгледување и кодиран во боја предниот дел спојлер наместо стандардниот црн модел. Внатре, GT3 Touring добива опсежен третман со тапацир од кожа, додека предниот дел од контролната табла и горниот дел од панелот на вратата се со специјално дизајнирани површини.

Сè друго е точно исто како во случајот на обичниот модел GT3, вклучително и четирилитарски мотор со шест цилиндри со внатрешно согорување, добар за 503 КС и вртежен момент од 470 Nm, придружен со шестстепен мануелен менувач во стандарден пакет, со опционален седумбрзински автоматски PDK. Новиот модел на Touring тежи 1.418 килограми со рачен менувач, додека автоматскиот менувач со двојна спојка на PDK додава 17 кг на вкупната тежина.

Бројките за перформансите остануваат исти во случај на мануелна верзија на моделот GT3 Touring, кој треба да стигне до сто од место за 3,9 секунди, но единиците опремени со PDK менувач го извршуваат овој спринт за 3,4 секунди. Максималната брзина останува непроменета и е 320 км на час во случај на мануелни автомобили, додека автоматиката може да развие 317 км на час.

Новата серија на модели на Porsche 911 GT3 Touring од 2022 година по почетна цена од 132.927 евра, но засега не е познато кога германскиот бренд ќе започне со испораки на европскиот пазар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement