Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Porsche верува во мотори со внатрешно согорување

Во Германија, многу компании работеа на старата идеја за производство на синтетичко гориво со децении.

Поточно, оптимизација на производството, и сè, така што цената на таквото гориво може значително да се намали и да стане конкурентна со другите горива.

Според „Автолог“, Порше планира да започне со тестирање на синтетички горива на своите автомобили следната година, сето тоа преку соработка со бројни компании кои работат на развој на нова генерација на синтетички горива.

Конзорциумот, кој заедно со Порше се состои од Сименс Енерџи, АМЕ, Енел и ЕНАП планира наскоро да започне со производство на синтетичко гориво на индустриско ниво. Фабриката се очекува да биде отворена во 2022 година, а нејзиниот капацитет би бил околу 55 милиони литри гориво годишно до 2024 година.

Тогаш производството би се зголемило за десет пати во следните две години.

Првиот човек на Порше, Оливер Блум, објасни за британскиот Autocar зошто толку ги привлекуваат вештачки добиени горива.

„Нивната предност е леснотијата на користење: е-горивото може да се користи во класичните мотори и приклучните хибриди, а можно е да се користи постојната мрежа на бензински пумпи.

Притоа, Porsche со тестови ќе се обиде да покаже дека перформансите на моторот не мора да паѓаат. Единственото нешто што се намалува со употреба на електронско гориво е помалку емисии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Додека Лејди Гага снимаше во Рим, семејниот пријател Рајан Фишер се грижеше за нејзините три француски булдози, но за време на вечерна прошетка пред...

Fool Moon

За да не се изгуби мирисот и уникатниот шарм. Дали внимавате на датумот на истекување на вашите омилени парфеми или секогаш успевате да ги...

Cotton Club

Зимата е при крај (конечно!) – време е да ја подготвите гардеробата за топлата сезона. Точно, пред тоа треба да го поминеме оној вонсезонски...

Green Tea

Состојки (до шест лица): 500 гр тестенини пене (цело пакување) 2 пара колбаси 200 гр сирење 200 гр пире од домати 100 мл масло...

Advertisement