Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Pagani Huayra Tricolore – Италијанска убавица во специјално издание

Италијанската компанија Pagani ја претстави својата нова и потполно неверојатна нова линија…

Суперавтомобилот Pagani Huayra Tricolore доаѓа како специјално издание на легендарната серија и е изграден во чест на тренирачката акробатска група на италијанските воздухопловни сили. Tricolore е име веќе напишано во историјата, бидејќи компанијата Pagani го објави првиот модел на Zonda Tricolore пред една деценија, со цел да ја прослави педесет годишнината од акробатскиот тим на нивната земја.

Следејќи ги стапките на оваа неверојатна машина, хиперавтомобилот Pagani Huayra Tricolore го наследи дизајнот на своето ограничено издание, уникатно спортско тело без покрив и многу интересни аеродинамички делови задолжени за канализирање на воздухот во сегментот на моторот.

Телото создадено од јаглеродни бранови има уникатна металик сина боја и беспрекорна живост со мотиви на италијанското знаме, идентични детали слични на оние од авионот на италијанскиот акробатски тим. Од друга страна, новиот модел значително се разликува од неговиот претходник со редизајниран преден браник на поголем сплитер и далеку поизразени доводи за воздух. Исто така, уште една од неговите ексклузивни карактеристики е прекрасен стабилизатор на опашката, создаден од ласерски обработени јаглеродни влакна од едно парче.

Внатрешноста на хиперавтомобилот Pagani Huayra Tricolore претставува совршенство на автомобилската индустрија и својата инспирација ја должи на млазниот италијански авион Aermacchi MB-339A. Шатлот е направен од еден алуминиумски дел и рачно полиран за да се добие специјална, скоро проѕирна завршница.

Pagani изјави дека сите алуминиумски делови од моделот Pagani Huayra Tricolore доаѓаат во аеро-сертифицирани легури, анодизирани во прекрасно сино. Под хаубата на новиот модел се наоѓа познатиот шест-литарски V12 мотор од AMG, создаден специјално за италијанскиот производител, моќна линија на мотори задолжени за создавање 829 КС и 1.010 Nm вртежен момент. Ограничената серија ќе има само три примероци од новиот хиперавтомобил, од кои секоја ќе биде достапна на пазарот по цена од 6,7 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Advertisement