Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Mercedes-Benz amg g63 од половина милион долари

Mercedes-Benz G-Wagen отсекогаш бил омилен модел на сите тјунери, кои ни презентираа свои бројни верзии – од оние завиткани во злато, до злобните варијанти на Brabus

Сепак, една полска работилница за подесување, Carlex Design, разви навистина уникатен G-Wagen што сигурно ќе привлече големо внимание, каде и да се најде. Нивната најнова креација се вика G-Wagen Steampunk Edition и го претставува моделот AMG G63, кој е освежен со кожна внатрешност направена по нарачка, дрвен под и елементи од дизајн на бакар, што му даваат steampunk изглед.

Овој модел со ограничено издание е најлудата верзија на ултра луксузниот теренец, со интересна шема на бои, каде што светло-црната боја како идеален контраст беше дадена на рачно украсени бакарни елементи. Главниот детал на оваа G-Classe е неговиот рачно изработен бакарен покрив, кој го врежаа златарите и дизајнерите заедно, со што се создаде огромно уметничко дело со мотиви од бандаж. Ќе бидат создадени само 10 копии од овој модел, и секој од нив ќе добие уникатен дизајн на покривот.

Покрај покривот, G-Wagen доби и бакарен резервен капак на гумите со детали од steampunk, заедно со тркала во бакарна боја кои совршено ја следат темата и создаваат оптимален контраст на црната боја. Според работилницата Carlex, секое возило бара околу 5.200 часа работа.

Исто така, темата steampunk продолжи и во внатрешноста на возачката кабина, која се карактеризира со темна окерна кожа, Алкантара небо со детали за steampunk, со акцент на дрво и бакар. Различни тематски мотиви може да се видат на централните потпирачи за грб и вратите. Душеците на подот се направени од костенско дрво, така што кабините даваат навистина уникатен изглед, додека на сите метални детали во внатрешноста на кабината им е даден третман на бакар.

Секоја од 10-те копии потпишани од Carlex Design ќе добие уникатна плакета со сериски број во внатрешноста на кабината. Според работилницата, цената на реализацијата е до 350.000 УСД, и тие не ја вклучуваат цената на моделот AMG G63, што е 150 000 УСД, што значи дека треба да бидете подготвени да дадете половина милион, ако сакате некој од 10-те модели да биде ваш. Сепак, цената вклучува книга со врзувачка кожа, украсена со златни амблеми, што го документира целиот процес на пренамена.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...