Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Mclaren со вистинска визија за иднината

Тјунерот е егзотичен автомобил од Мајами, 1016 Industries, го претстави моделот „000“ McLaren 720S – првиот автомобил што успешно ги интегрира изложените делови од јаглерод и 3Д печатени делови во еден целосен функционален дизајн…

Функционални 3Д-печатени делови се вградени во внатрешните структури на браникот, аеродинамичките линии и врските помеѓу автомобилот и крилото. Комбинацијата на надворешни карбонски и функционални 3Д-печатени делови и помогнаа на наместената убавица да изгуби скоро 150 килограми од својата тежина во споредба со фабричката верзија. Патем, автомобилот му припаѓа на извршниот директор на 1016 Industries, Питер Нортроп, и постои како совршено функционален пример за сè што компанијата може да стори со јаглеродни влакна и 3Д печатење.

До крајот на оваа година, компанијата сака да поседува целосна фабрика за 3Д-печатени делови, со намера да произведува компоненти и за други суперавтомобили, не само за 720S. „Не е тајна дека 3Д печатењето е динамичен случај за повешто производство, но оваа технологија им дава можност на нашите инженери да реализираат драстични подобрувања во квалитетот и прецизноста на секој функционален дел. Моделот 000 е пионер во оваа индустрија, со што сме навистина горди, иако е само почеток на нашата приказна “, рече Нортроп.

Гледајќи кон иднината, компанијата има намера да обезбеди алатки за директно печатење и калапи за 720S и други елитни и егзотични модели, со цел создавање производи со употреба на 3Д делови до крајот на оваа година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement