Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

LAMBORGHINI SIAN ROADSTER – Најмоќниот модел без покрив

Lamborghini реши да се ослободи од покривот од својот хибриден хиперавтомобил со V12 мотор и пред неколку недели го претстави волшебниот Sian Roadster …

Тоа е најмоќниот модел без покрив во перформансите на оваа марка, досега. Со комбинирана моќност од 807 коњски сили, добиена од 6,5-литарски V12 мотор со внатрешно согорување и мал електричен генератор од 48 волти, овој спортски автомобил со супер отворен простор дефинитивно победи.

Хибридниот Xian Roadster доби одредени елементи, инспирирани од иконскиот автомобил Countach, како што е супериорната линија на Periscopio. Исто така, моделот доаѓа со пар спортски аеро-крилја во задниот дел, кои се нагласени со активни ножеви за ладење, кои се создадени од патентирани материјали чувствителни на температура.

Ножевите за ладење реагираат на интензивната топлина што произлегува од системот за издувни гасови и ротираат за ладење на моторот. Како и купе верзијата, и оваа убавица користи електричен мотор со 33 коњски сили, кој е вграден во менувачот, што ви дава можност да го користите само тој елемент кога одите во рикверц или паркирање на автомобилот.

Првиот хибриден кабриолет со потпис на марката Lamborghiniе молскавично – од нула до сто километри на час, моделот забрзува за помалку од 2,9 секунди, додека максималната брзина е 350 километри на час. Не е лошо за кабриолет, нели?

Покрај неверојатниот дизајн, најинтересниот дел од првиот хибриден модел Lambo без покрив е неговиот иновативен суперкондензатор, кој е трипати помоќен од литиум-јонска батерија со иста големина, додека е и трипати полесна од неа.

Електричниот систем на автомобилот со овој суперкондензатор и 48-волтен електромотор тежи само 34 килограми, што му дава совршен однос на силата и силата на Сиан Роудстер. Друга голема предност на суперкондензаторот во однос на единиците на литиум-јон е тоа што може да се наполни и испушти со иста јачина.

Ова овозможува целосно полнење на хибридот секогаш кога сопира возилото. Зачуваната енергија е веднаш достапна како моментално вбризгување на моќноста кога Sian Roadster забрзува над 130 километри на час, што го прави за десет проценти побрзо од другите хибридни автомобили, без овој иновативен систем.

Lamborghini ќе го произведе овој хиперкар во ограничена едиција во само 19 примероци, а како што обично се случува, секој од нив веќе го најде својот сопственик. Покрај тоа, сопствениците ќе имаат можност да ги персонализираат своите Roadsters со помош на делот Ad Personam од марката, додека на нив ќе им се понуди буквално бесконечна палета на премиум завршетоци и бои, со одредени посебни опции.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Многу одмана, млекото со зачини и билки се користеле во Индија како здрав пијалок. Во Ајурверди, таквото млеко е познато како Сидха Дугдам. Сидха...

Fine Living

Познатиот бренд на ирско виски, Bushmills, повторно ни дава дел од својата магија – овој пат, во форма на ново издание на серијата Rare...

Fool Moon

Џесика Адамс јавно предупреди дека на планетата и се заканува пандемија, но не предизвика никаков јавен интерес. Таа исто така го даде точниот датум...

Cotton Club

Како дел од модната недела во Милано, BOSS ја претстави својата колекција пролет/лето 2021, преку видео стриминг во живо на социјалната мрежа ТикТок… Модната...