Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

LAMBORGHINI ГИ СРУШИ СИТЕ РЕКОРДИ НА ПРОДАЖБА ВО 2022 ГОДИНА…

Raging Bull продолжи да се надоврзува на својот импресивен раст, испорачувајќи 9.233 автомобили ширум светот минатата година, што е 10 отсто зголемување во однос на претходниот најдобар продажен рекорд поставен во 2021 година.

А доколку сакате да купите некој од нивните најнови модели, мора да знаете дека познатата марка моментално ги распродаде сите свои автомобили до 2024 година, со листа на чекање од 18 месеци.

Од сите купени суперавтомобили, теренецот Urus, претставен минатото лето, учествуваше со повеќе од половина од продажбата на Lamborghini, со испорачани 5.367 возила. Huracan претставен во ноември се продаде во 3.113 примероци, а Aventador 753 кој е во последната година на производство.

„Нашиот тренд на раст и развој продолжува, а тоа покажува дека нашата насока е добра и дека нашите избори се на вистинското место“, рече во изјавата Стефан Винкелман, претседател и извршен директор на Automobili Lamborghini.

2.721 автомобил беа испорачани во САД, кои остануваат број еден дестинација за купувачите на историската марка. Континентална Кина, Хонг Конг и Макао се побогати за 1.018 модели, што е за девет отсто повеќе во споредба со претходната година. Велика Британија, Германија и Јапонија ги заокружија првите пет места со најмногу нарачки од богати купувачи.

„Успеавме внимателно и прецизно да управуваме со внесот на извонредни нарачки, следејќи јасна стратегија со примарна цел да се одржи контролиран раст за да се заштити ексклузивноста на нашиот бренд. 2023 година ќе биде година на предизвици и промени со кои сме подготвени да се соочиме со постојано притискање напред“, вели Винкелман.

А тие предизвици за потрошувачите може да вклучуваат чекање на таа 18-месечна листа на чекање, која вклучува 3.000 нарачки за наследникот на автомобилот Aventador што ќе биде лансиран подоцна оваа година.

Lamborghini не е сам во својот успех, бидејќи конкурентите како Rolls-Royce и Bentley исто така забележаа рекордна продажба во 2022 година. Ултра богатите купувачи придонесоа за одлична продажба со купување суперавтомобили бидејќи се справуваа со економската нестабилност предизвикана од пандемијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement