Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Hyundai открива кога пристигнува Ioniq 5

Hyundai веќе објави дека ќе претстави повеќе нови електрични модели во следните неколку години, под брендот Ioniq.

Поточно, најавени се три модели за почеток, а првиот ќе биде Ioniq 5, чијашто премиера сега е потврдена за 23 февруари.

Ioniq 5 ќе биде компактно кросовер-купе, инспирирано од концептот Hyundai 45 од салонот во Франкфурт во 2019 година, додека модуларната платформа E_GMP ќе служи како основа. Во веста се наведува и дека Ioniq 5 ќе има тркала од 20 инчи.

Некои неофицијални информации велат дека возилото ќе го придвижува два електромотори со вкупно 313 КС (ќе има погон на сите четири тркала), а забрзувањето од 0 до 100 km/h ќе биде 5,2 секунди.

Прво издание на Ioniq 5 со батерии од 58 kWh и автономија од 450 километри (според WLTP) ќе биде првично достапно, но веќе е најавена варијанта со батерии од 82 kWh и автономија од 550 km.

Покрај тоа, се споменува и системот за полнење 800V, како и фактот дека потребни се само 15 минути за полнење од 20 до 80% од капацитетот на батеријата.

Првите испораки на Ioniq 5 First Edition во Европа се очекуваат во јуни или јули, но сè уште не е познато по која цена (само се најавува дека ќе биде конкурентен).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Нови фотографии од снимањето. Се појавија нови снимки од снимањето на драмата за принцезата Дијана наречена „Спенсер“, во која главната улога ја толкува ѕвездата...

Fool Moon

Веста дека Ема Вотсон, познатата Хермиона од филмовите и „Хари Потер“, ја замрзна нејзината кариера до понатамошно известување, и таа нема да се врати...

Fool Moon

Влегувањето на Венера во знакот Риби на 25 февруари најавува период исполнет со романтични вибрации. Рибите се знак на зодијакот во кој планетата на...

Fool Moon

Додека Лејди Гага снимаше во Рим, семејниот пријател Рајан Фишер се грижеше за нејзините три француски булдози, но за време на вечерна прошетка пред...

Advertisement