Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Greenpeace поднесе тужба против Фолксваген

Германскиот огранок на „Гринпис“ поднесе тужба до судот во Брауншвајг против Фолксваген, барајќи до 2030 година да прекине со производство на автомобили кои имаат мотори со внатрешно согорување.

Тие веруваат дека таквото производството на Фолксваген ја загрозува нивната посветеност за намалување на емисиите и борбата против климатските промени. Затоа треба да се присили на јасен план за намалување на емисиите на CO2.

Во тужбата се наведува дека бизнис моделот на гигантот од Волфсбург е во спротивност со климатската цел, според која глобалното затоплување треба да се ограничи на 1,5 степени.

Од компанијата Фолксваген се уште не се манифестирале одговор. Нивната цел е да достигне нула емисии на сите големи пазари до 2040 година, додека климатската неутралност треба да достигне 2050 година.

Слична тужба, исто така била поднесена оваа година од страна на германската Deutsche Umwelthilfe (DUH), која ги тужеше БМВ и Мерцедес-Бенз поради емисиите на штетни гасови, велејќи дека тие не прават доволно за намалување на емисиите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement