Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Goodyear развива гуми за возење на Месечината…

GOODYEAR се враќа на Месечината.

Компанијата потврди дека ќе се приклучи на Проектот Артемис, во кој учествуваат Lockheed Martin и General Motors.Goodyear ќе биде одговорен за развојот на гумите во развојот на лунарниот ровер.

Првиот концепт е развиен, а засега се знае дека се работи за безвоздушни конструкции. Конечниот дизајн на пневматиците, сепак, ќе треба да биде направен за да издржи долгогодишно возење на негостопримливата површина на Месечината. Исто така, мора да издржи температури кои се движат од -150 степени Целзиусови ноќе до дури 120 Целзиусови степени во текот на денот.

Добра вест е што развиената технологија еден ден ќе има комерцијална примена на Земјата. „Сè што ќе научиме за правење гуми за исклучително предизвикувачко опкружување на Месечината ќе ни помогне да направиме подобри гуми без воздух на Земјата“, рече Крис Хелсел, потпретседател за глобални операции и CTO во компанијата.

Потсетете се дека Goodyear разви гуми за мисијата Аполо 11 во 1969 година, а потоа испорача различни компоненти, како што се прозорските рамки за командниот модул, решетката за инструменти и пловните елементи за капсулата што се користеа при падот во океанот.

За разлика од претходните ровери, овој треба да помине многу подолго растојание, а се очекува оперативен век од неколку години.Lockhead планира да го комерцијализира возилото и да го понуди на приватни компании и вселенски агенции.

Досега го видовме првичниот дизајн на ровер кој може да носи две лица и малку багаж. Токму така, проектот Артемида предвидува враќање на луѓето на Месечината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement