Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ford Escort RS на принцезата Дијана се појави на оглас: „Не сакаше да вози Bentley И Rolls-Royce“…

RS Turbo беше многу добро опремен, со алуминиумски тркала позајмени од RS1600i, седишта Recaro и надградена суспензија.Ford Escort беше претставен во 1968 година и се произведуваше до крајот на милениумот, распространувајќи се низ шест генерации. Во 1985 година, со третата генерација, производителот на автомобили го претстави RS Turbo како врвна верзија, произведувајќи само 8.604 примероци, од кои 5.000 беа наменети за Велика Британија, а речиси сите беа завршени во Diamond White.

Се вели дека има еден исклучок, целосно црн наменет за принцезата Дијана. Сепак, Стив Сакси, експерт за необични Фордови, тврди дека имало три црни Ford Escort RS Turbo S1 – еден од нив за принцезата Дијана, друг користен како мамка и трет за друг неименуван крал.

Ford Escort RS Turbo Series 1 беше втората придружба на принцезата Дијана. Пред тоа, таа поседуваше Ford Escort 1.6i Cabriolet во црвено, иако правилата го сметаа за несоодветен поради рачниот платнен покрив кој нудеше мала приватност и никаква заштита.

Затоа, принцезата Дијана го избра најновиот и најбрзиот модел – RS Turbo. Специјалниот оддел за инженерство на возила го обои автомобилот целосно црно и инсталираше обична предна решетка со пет решетки за да помогне во „скришум преобразувањето“, додавајќи второ огледало за службеникот за безбедност да го следи сообраќајот зад нив. Имаше радио во кутијата за ракавици.

RS Turbo беше многу добро опремен, со алуминиумски тркала позајмени од RS1600i, седишта Recaro и надградена суспензија, меѓу другото.

Принцезата Дијана сакала да вози сама и често била зад воланот на ова возило со детектив на совозачкото седиште, член на Командата за заштита на кралското семејство. Во него неколку пати беше снимена како пристигнува во омилените продавници или ресторани. Принцот Вилијам понекогаш и се придружуваше.

Ford се продава на аукциите на Silverstone на 27 август, без никаков водич за цена. Има 40.170 километри на часовникот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement