Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

FERRARI DINO 206 S ОД 1967 МОЖЕ СЕГА ДА БИДЕ ВАШ…

Оваа недела, RM Sotheby’s продава неверојатен Dino 206 S од 1967 година. Автомобилот нашироко се смета за еден од најубавите спортски тркачи во својата ера, а исто така е еден од само двата примера изградени со моторот Tipo 233.

Dino 206 S е дизајниран и развиен за да се натпреварува во класата 4 на автомобили на FIA со мотори од 2,0 литри. Марката планираше да изгради 50 примероци, но работите не одеа баш како што се очекуваше и само 18 завршија од производната линија. Од нив, само 13 го имаа телото на Spider дизајнирано од Пјеро Дрого. Ова е последниот од тие автомобили и еден од само двата што се опремени со Type 233, што го прави една од најексклузивните верзии на веќе ретко возило.

Овој конкретен пример, со шасија број 82, има стаклен кокпит со отворен покрив и заоблено тело направено од плочи од легура и фиберглас. Завршен е во заштитниот знак Ferrari – Росо Корса. Внатре во автомобилот ќе најдете црна внатрешност со две особено впечатливи црвени седишта.

Првите тркачи Dino 206 S беа опремени со мотор Tipo 227 кој произведуваше 220 КС, но помоќниот Tipo 233 беше способен да произведе до 270 коњи. Историчарот на брендот Ferrari, Марсел Масини, најде доказ дека автомобилот се натпреварувал на неколку трки во 1966 и 1967 година.

Ferrari беше реставрирано во Велика Британија во 2003 година, по што беше испорачано во САД. Во 2014 година следеше нова реставрација во фабриката на Ferrari, каде што го доби сертификатот Црвена книга, што ја потврдува оригиналноста на шасијата, моторот и менувачот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement