Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

FERRARI 250 TESTA ROSSA ДИЗАЈНИРАН ЗА ДЕЦА МОЖЕ ДА ПРОДАДЕ ЗА 120.000 ДОЛАРИ…

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени минијатурни верзии на иконски автомобили, вклучувајќи го и неверојатниот Bugatti Baby II.

Компанијата за минијатурни автомобили ја прошири својата постава минатата година со воведувањето на верзијата на иконскиот Ferrari 250 Testa Rossa. Наречен Ferrari Testa Rossa J, помладиот италијански родстер има цена од околу 110.000 долари и е ограничен на само 299 примероци ширум светот. Меѓу нив е еднократното Ferrari Testa Rossa J наречено Pebble Beach Edition. Рачно изработениот модел по нарачка наскоро ќе се продава на претстојната аукција „The Quail Auction“.

Исто како и оригиналната 250 Testa Rossa, помладата верзија има рачно оформено тело од алуминиумски панели. Она што го издвојува овој уникатен модел е тоа што е завршен да изгледа како „Lucybelle II“ — шасија 0732TR. Легендарниот тркачки автомобил доживеа успех на „24 Hour of Le Mans“ во 1958 година во рацете на Ед Хјуз и Ерни Ериксон. Ливерот се одликува со комбинација на богати бели и сини ленти. Дополнително, прилагодениот модел добива и пропорционални жичени тркала што ги отсликуваат оригиналните бандажи на Borrani и гуми Pirelli Cinturato.

Кабината е изработена од црвена кожа од истите кожари кои ги снабдуваат автомобилите на Ferrari road, додека седиштата се точна копија на оригиналните TR седишта. Покрај тоа, педалите доаѓаат од моделот Ferrari 488 Pista, а воланот е позајмен од моделот Nardi. Има и плоча на контролната табла што ја означува „1 од 1 – 2022 Pebble Beach Edition“.

Ferrari 250 Testa Rossa се напојува со електричен мотор од 8 V кој може да испорача до 12 kW во тркачки режим, што е доволно за да го придвижи помладиот модел до максимална брзина од 80,47 км/ч.

Еднократното минијатурно Ferrari има проценка на претпродажба до 120.000 долари, а приходите од продажбата ќе ги донира The Little Car Company на фондацијата Pebble Beach Company.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ferrari го започна развојот на моделот Purosangue во 2017 година и официјално ја потврди веста за производството на својот прв SUV една година подоцна....

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Advertisement