Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ferrari развива електричен модел, познато кога ќе пристигне…

ПО SUV, доаѓа електричното Ferrari – доаѓаат големи промени!

Како што обожавателите на Ferrari мораа да се соочат со фактот дека сега се нуди подигнат модел со четири седишта, така и од Ferrari доаѓа нов шок. Првиот човек на компанијата Бенедето Виња го потврди доаѓањето на електричниот модел.

Во интервју за Top Gear тој изјави дека ќе биде „уникатно, вистинско Ferrari“. На некој начин беше и очекувано, бидејќи Vigna неколку месеци претходно изјави дека Ferrari може да се справи со дополнителната маса како резултат на електричниот погон, а притоа да ги задржи препознатливите возни карактеристики на најпознатиот италијански автомобилски бренд.

„Работиме напорно за да ја задржиме душата на машината, потпирајќи се на долгогодишното искуство и експертиза“, рече Виња по патентните скици на автомобил со модули за батерии сместени под и зад седиштата, како и оние за електрични автомобили со четири електромотори. Многу малку се знае за електричниот модел, а производителот зборува општо кога зборува за идниот модел.

Првото електрично Ferrari ќе пристигне во 2025 година, а планот е електричните автомобили да земат удел од 40 отсто од продажбата до 2030 година. Чистокрвните бензински автомобили би имале удел од 20 отсто, а останатите 40 отсто би отишле кај хибридите. Затоа, не е чудно што директор стана Виња, кој пристигна од компанијата STMicroelectronics, каде ја предводеше групата за аналогни, микроелектронски системи и сензори.

На крајот на краиштата, електрифицираните 296 GTV и SF90 Stradale јасно покажуваат каде цели Ferrari и како ја гледа иднината на суперспортските автомобили. Istina Purosangue пристигна со V12 мотор, но има простор и за хибриден погон.

За потсетување, Ferrari ќе лансира уште 14 автомобили до 2026 година, вклучувајќи и еден хиперспортски модел.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement