Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ferrari претстави нов и уште помоќен Superfast 812

Фактот што Ferrari 812 Superfast ќе добие друга варијанта не изненади никого, но секако е добра вест …

Она што можеше да биде нешто помалку очекувано е фактот дека молскавичната машина ќе се нуди во две различни верзии. Откако новиот автомобил беше лансиран минатиот месец, славниот бренд официјално го претстави во средата – тоа е 812 Competizione. Ексклузивната верзија фокусирана на тркачката патека доби 819 коњски сили и доаѓа во купе и полу-кабриолет варијанти.

Сепак, би било добро да ја започнете приказната со детали за неговиот мотор. Како што можеби претпоставивте благодарение на името на моделот што го содржи италијанскиот збор за конкуренција, погонот на овој модел е фино нагодено ремек-дело. Ferrari го редизајнираше својот 6,5-литарски V12 мотор кој оди до 9.500 вртежи во минута според тврдењата на брендот. Исто така е опремен и со нови елементи од титаниум, додека другите делови се обложени со дијамантски јаглерод.

Овие модификации ни кажуваат дека моторот може да произведе максимум 819 коњски сили при 9.250 вртежи во минута. Бројката на коњските сили е 31 пати поголема од стандардниот Superfast. Покрај тоа, моторот Competizione контролира седумстепен автоматски менувач со двојна спојка што испраќа енергија до задната оска, овозможувајќи да забрзате од нула до сто за 2,8 секунди, од нула до 200 за 7,2 секунди, со максимална брзина од 340 километри на час.

Шасијата на моделот Competizione исто така е редизајнирана и опремена со нова пумпа за масло и систем за директно вбризгување на гориво, додека системот за издувни гасови се одликува со специфичен филтер за бензин кој непречено одговара на сите контроли на емисија на штетни гасови, додека го задржува гласното „предење“ што го очекуваат сопствениците на Ferrari. Од технолошка гледна точка, автомобилот ги содржи сите функции на помош при возење, како и Side Slip Control системот, што ја подобрува тракцијата и негово управување, без разлика дали сте на пат или на тркачка патека. Покрај тоа, автомобилот доби нови карбонски тркала со гуми Michelin Pilot Sport Cup 2 R.

Како што споменавме, новата варијанта доаѓа во две верзии – Coupe и drop-top. Кој модел и да го изберете, ќе бидете воодушевени од новиот аеродинамичен пакет. Моделот можеби не изгледа драстично различен од елегантниот оригинал, но прилагодувањата на предниот браник, сосема нов браник што се протега низ целиот автомобил и ревидираното задно крило му даваат малку поспортска атмосфера и зголемена моќност. Отстранливиот покривен панел на една од верзиите не е единствениот детал што ги прави различни – задното стакло на купето е заменето со карбонски панел кој содржи генераторски вортекс.

Цената на која било верзија на 812 Competizione ќе биде далеку повисока од основната цена од 335.000 американски долари. Верзијата на купе ќе ве чини 598.567 американски долари, додека drop top ќе побара 694.549 од вашиот паричник, а првите испораки ќе започнат на крајот на 2022 година. За жал, сите ограничени изданија се веќе ветени, па можеме да се надеваме на нив само на аукции или на приватно наддавање.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Cotton Club

Провокативниот бел фустан во кој пејачката се појави на црвениот тепих, предизвика поделени мислења, а кога станува збор за оваа креација, дефинитивно нема поделени...

Advertisement