Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Ferrari од 400.000 американски долари „слета во езеро“

Наводно, неговиот несреќен и несовесен сопственик заборавил да ја повлече рачната…

Продолжете понатаму, тука нема што да се види – освен луксузниот италијански егзотичен мотор на четири тркала, кој реши да ја задоволи жедта во езерото. Секако, ситуацијата не е баш таква, но тоа е уште еден пример за несовесен сопственик на суперавтомобил кој успеа да уништи прекрасен автомобил и парче автомобилска уметност.

Како што дознаваме, овој инцидент се случил во северниот дел на Италија, кога црно Ferrari 812 GTS завршило во езерото Гарда, бидејќи неговиот сопственик заборавил да ја повлече рачната и го оставил миленичето незаштитен, паркиран на површината што се издига. Според извештаите на италијанските медиуми, автомобилот бил паркиран пред патеката Сирмиона, каде бродовите истоварувале или товареле стока, додека возачот бил во возилото од скоро половина милион долари кога се случила несреќата. Сепак, сопственикот предоцна сфатил (!?) Дека неговиот автомобил се движел и одел кон водата, па не можел да го спречи немилиот настан.

За среќа, кабриолетот Ferrari не отиде на дното на езерото, па затоа беше само делумно под вода. Судејќи според сликите, само предниот дел изгледа како да е во плиток дел од водата. Сепак, автомобилот не бил во возна состојба кога е извлечен од езерото, па затоа шлеп службата имала навистина интересно попладне. Засега немаме информации во врска со висината на штетата, но знаеме дека моторот на оваа убавица е во неговиот преден дел, и тоа доволно ни кажува. Само се надеваме дека сопственикот бил доволно паметен да не се обиде да го управува и да го наполни со езерска вода.

Исто така, како што објасни изданието Motor1, Ferrari 812 GTS не може туку така да се промени брзина или да се стави во лер, но бара малку подолг процес, што не води до мотивацијата на сопственикот. Во секој случај, ќе се согласите со нас дека е навистина срамота што е една од последните егзотики со V12 мотор толку лошо третирана.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement