Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Estrema Fulminea – хиперавтомобил кој ја победува секоја конкуренција

Многу е веројатно дека никогаш не сте чуле за италијанскиот автомобилски бренд Estrema, кој претстави електричен хиперавтомобил што може да ја уништи својата конкуренција, ако им се верува на неговите броеви и спецификации…

Ви го претставуваме Extreme Fulmine, електричен хиперавтомобил со 2.000 коњски сили, кој беше претставен наТоринскиот автомобилски музеј како саемски модел и мора да признаеме дека изгледа неверојатно. Сепак, главниот акцент на овој EV модел е неговиот супериорен пакет на батерии. Автомобилите Estrema велат дека хиперавтомобилот има хибриден пакет батерии, што се состои од ултра-кондензатори и цврсти ќелии.

Веќе го видовме хибридниот суперавтомобил на Lamborghini со ограничено издание, Xian, кој користеше кондензатори за складирање, но засега нема модели на производство кои користат цврсти батерии. Хибридниот пакет батерии вклучува цврсти ќелии на литиум-јон и ќе се произведува во соработка со IMECAR електрониката. За совршена дистрибуција на тежината, двата вида батерии ќе бидат поделени на две различни локации. Тоа доаѓа со лесно карбонско куќиште, а ултра-кондензаторите ќе бидат поставени зад предната оска, додека цврстата батерија ќе биде поставена зад кабината.

Исто така автомобилите Estrema тврдат дека пакетот батерии ќе тежи само 330 килограми, со неверојатна густина од 500 Wh/kg. Комбинираниот капацитет на хибридниот пакет батерии ќе биде 100 kWh и ќе може да се полни од 10 до 80 проценти за помалку од 15 минути, со помош на брз полнач. Компанијата исто така вели дека хиперавтомобилот ќе тежи 1.500 килограми, што е ултра лесен во споредба со другите EV модели.

Estrema Fulmine ќе има четири електрични мотори поставени на секое тркало, што ќе произведува комбинирани 2.040 коњски сили. Екстремните компании велат дека моделот ќе може да забрзува од нула до сто километри на час за само 2,0 секунди, до 320 на час за десет секунди, додека неговата максимална брзина е 350 километри на час. „Инспирацијата за овој модел не дојде само од природата, туку и од симболите што ги усвоивме, односно молњата. „Fulminea“ во превод значи брза молња, а молњата е исто така симбол на електрична енергија, брзина и чиста енергија“, објаснува Роберто Оливо, COO на копмпанијата Estrema, додавајќи дека планираат да изградат 61 единица, со цена од 2 милиони долари за парче. Премногу добро за да биде вистина? Мораме да почекаме и видиме.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement