Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

DUCATTI, сон кој се остварува

Дукати не брза кога е во прашање претставувањето на својот прв електричен модел, но кога конечно ќе бидат подготвени да се приклучат на електричната револуција, се надеваме дека ќе контактираме со Италија. Познатата дизајнерска компанија претстави видео со изведби на целосно електричен концепт, инспирирано од легендарниот спортски модел 860 GT. Само еден збор може да се користи за да се опише овој футуристички прототип: божествено!

Се разбира, ако некој ќе го редизајнира 860 GT, Italdesign е вистинската компанија за приказната, поради фактот што оригиналниот мотоцикл е создаден како дело на еден од неговите ко-основачи, iorорџето ugуџаро. Неговиот аголен резервоар и седиштето со опашка за патка беа храбар дизајн во тоа време и му помогнаа на велосипедот да се издвои од останатите. За жал, тие исто така ги одбија потенцијалните купувачи, поради што Дукати го редизајнираше само две години по дебито во 1974 година.

И додека оригиналниот велосипед и концептот се навистина различни, постои јасна духовна врска меѓу нив. Како и неговиот претходник, 860-E е аголен и доаѓа со стандарден изглед, кој се карактеризира со стил и атлетски став. Неговите вдлабнати кружни LED фарови се исто така примамливи и се надеваме дека повеќе електрични мотори ќе ја прифатат неговата филозофија за дизајн. Мораме да нагласиме дека ова е само дизајнерска макета, така што засега нема технички детали, но компанијата Italdesign во описот на своето видео напиша дека ќе биде „целосно електрично и тивко“.

За жал, овие прегледи не изгледаат како навестување за она што следува. „Нема планирано производство на овој модел – ова беше едноставно наш стилски израз“, објаснуваат од компанијата, додавајќи дека го создале како почит на еден од најпознатите италијански мотоцикли.

Сепак, се случија чудни работи. Подигнете ги рацете на сите што би сакале овој мотор да стане дел од реалноста!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement