Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

CUPRA Formentor, спортскиот, стилски теренец

Речиси секој бренд има барем еден модел во својата палета, од симпатични и компактни до значително способности за сите терени со седум седишта. Она за кое можеби досега не сте слушнале е Formentor од CUPRA, отцепениот бренд на SEAT посветен на производство на супер спортски премиум модели со светкави карактеристичен изглед.

Овој модел што привлекува внимание е именуван по Кејп Форментор на шпанскиот остров Мајорка и е дизајниран, развиен и изграден во Марторел, Барселона. Производството започна во септември минатата година и ова е првиот модел што е хомологиран под брендот CUPRA.

Карактеристичен спортски стил и смели линии
Гледано одблизу, ова е навистина секси, стилски теренец. Тој е уникатно карактеристичен и е уметнички извајан за да ги нагласи неговите динамични перформанси и способност за ракување. Нема грешка дека ова е CUPRA. Спортската естетика е комплетирана со светкави 19-инчни алуминиумски фелни-достапни во впечатлива бакарна завршница-во која се сместени 18-инчни перформанси сопирачки на Брембо.

Форментор сквоти поблиску до земјата од повеќето други теренци и тоа му дава скоро размислување, подготвено да се огласи, додека навестува возбудливо возење слично на картинг. За разлика од традиционалниот теренец, моделот ги спојува атрибутите на сите терени со компактниот и спортски изглед на хечбек, во купе-кросовер форма. Навистина, тоа е прилично прекрасна алтернатива која го краде вниманието на мноштвото прилично досадни и бездушни SUV возила што ги затрупаа паркинзите на Waitrose овие денови.

CUPRA Formentor front view

Многу простор
Но, не е само изгледот на Форментор што привлекува внимание. Тоа е всушност неверојатно практичен автомобил дури и за напорна семејна употреба. Со должина од 4.450мм, ширина 1.839мм и висина 1.511мм, обезбедува одличен простор за глава за сите патници, додека меѓуоскиното растојание од 2.680мм нуди значителен простор за нозете за задните патници. Багажниот простор е исто така добар со 450 литри, се зголемува до 1.475 литри кога се преклопуваат задните седишта.

Стилски и однатре
Одете кон автомобилот и пред да влезете ќе го забележите логото CUPRA проектирано на подот преку ламбата на ретровизорот. Откако ќе влезете внатре, вие сте опкружени со висококвалитетни материјали, со четкани темни алуминиумски и бакарни елементи што прават кабината да се чувствува модерна и современа.

Постојат седишта за корпи, достапни и во бензинска сина и во црна кожа, кои се поставени ниско во кабината за да го зголемат просторот и да овозможат поергономична положба за седење. Овие даваат чувство за динамичните перформанси пред да се сврти тркалото.

Контролната табла е уште еден умен дизајн и се чини дека скоро лебди, впечаток создаден од хоризонталното целосно LED опкружено осветлување што ја простира ширината на контролната табла и во двете предни врати. Ова светло не е само естетска карактеристика, вклучува и безбедносни функции, трепка жолто кога се активира откривање слепа точка или помош за излез.

Централниот дел на оваа стилска табла е 12-инчен екран осетлив на допир кој обезбедува функционалност и конективност за сите патници и го намалува бројот на копчиња. Возачот има корист од целосно прилагодлив дигитален капак (дигитален кокпит), како и волан со рамно дно во кој се сместени стартувањата на моторот и копчињата на режимот на возење CUPRA, како и поголемите лопатки за менување на менувачот. Пред менувачот што се наоѓа на централната конзола, се наоѓа копчето „ESP“, што им овозможува на корисниците да ја вклучат електронската контрола на стабилноста во „спорт“ (притискање на копчето) или исклучување (притискање и држење), за да ја максимизираат контролата на возачот на возилото.

CUPRA Formentor side view

Темпо и моќ
Д-р Вернер Тиц, извршен потпретседател на SEAT за истражување и развој, рече за автомобилот: „CUPRA Formentor им обезбеди на развојниот тим празно платно, тие беа во можност да интегрираат технологии за погон кои овозможуваат оптимално при високи перформанси, избалансирани против неверојатна ефикасност. Комбинирањето на моторот со согорување со електричен мотор нуди неверојатни перформанси и забрзување без напор; хибридизацијата е совршена технологија за CUPRA Formentor “.

Моторот вклучува 1,5-литарски TSI мотор достапен со 150 КС и префинет 2.0-литарски TSI понуден со 190 КС, 245 КС или 310 КС. Исто така, за возачите кои сакаат драматичен дизајн на CUPRA со еко-свесни перформанси, достапна е plug-in хибридна варијанта. Се одликува со 1,4-литарски TSI бензински мотор поврзан со 116 КС (електричен мотор, напојуван од литиум-јонска батерија од 13kWh, и достапен со комбинирана моќност од 204 КС или 245 КС.

Овој e-HYBRID има електричен дострел до 36 милји (V1 204PS), што го прави идеален за урбани зони со ниски емисии, додека може да се полни од 0-100% за само 3 часа 33 минути со помош на наизменична струја од 3,6 kW полнач. Произведува емисии на СО2 од ниско ниво до 27g/km, додека постигнува до 235.4mpg (WLTP). Автомобилот има и електричен засилувач на сопирачките што му дава на CUPRA Formentor e-HYBRID способност да ја поврати енергијата на сопирање преку функцијата за мешање на plug-in хибридот.

CUPRA Formentor interior

За оние кои се стремат кон крајниот израз на перформансите на CUPRA, одберете го 2.0-литарскиот TSI турбо бензински мотор со 310 КС со 310 КС со технологија 4Drive (4WD) и седумстепен DSG менувач. Овој мотор кој го зголемува пулсот обезбедува максимална моќност од 310 КС со голем вртежен момент од 400 Nm, овозможувајќи спринт од 0 до 62 км / ч за неверојатни 4,9 секунди и максимална брзина од 155 км / ч.


Системот Formentor 4Drive постојано следи бројни извори – агол на управување, брзина на тркала и губење на возилото – за да ја пренесе моќта на точното тркало во точно одредено време, давајќи чувство на доверба зад воланот во секое сценарио за возење.

Од аспект на брзина, можете да изберете помеѓу шестстепен мануелен (само модел за 150 КС) и свилен-мазен седумстепен DSG менувач со двојна спојка. Технологијата shift-by-wire е дизајнирана така што менувачот повеќе не е механички поврзан со менувачот, туку користи електронски сигнали за да укаже на смена. Ова не само што ја подобрува ефикасноста, туку нуди и попривлечно возење.

На пат, Formentor се покажува како наградувачко, брзо и привлечно возење. Стандардно, Динамичка контрола на шасијата (DCC), која постојано ги следи површините на патиштата и влезовите на возачот и прави незабележливи промени во поставеноста за милисекунди за да гарантира сигурност во секоја состојба, додека го испорачува најинтересниот погон. И можете да го наместите вашето возило според вашите желби (удобност, спорт, индивидуално, CUPRA и offroad) на копчето поставено на воланот. Незабележливите промени на брзината, брзото забрзување, остриот управувач го прават секое возење забавно.

Богата технологија
Како што би се надевале, има многу информации, технологија за забава и безбедност во Форментор. Моделот интегрира мноштво најнапредни решенија и системи наоколу.

Инфозабавниот систем од 12 инчи на автомобилот го намалува бројот на физички копчиња на минимум и интегрира контрола на глас и гестикулација. Екранот на допир е портал до системот Full Link кој е компатибилен и со Apple CarPlay (безжично) и со Android Auto (жичен), како и со прикажување 3D навигација преку Интернет. Патниците можат да го приклучат својот телефон во возилото преку четирите точки за поврзување USB-C или да се поврзат со помош на Bluetooth за да пристапат до нивниот екосистем на апликации.

CUPRA Formentor се полни на улица
Возачот исто така има корист од 10,25-инчен дигитален кокпит за возачот, кој е целосно прилагодлив и може да ги прикаже сите клучни информации за возилото. За оние кои сакаат да видат колку е добро нивното возење, исто така е достапно со „спортски поглед“, ставајќи ги во предвид информациите, вклучувајќи вртежи во минута, вртежен момент, моќност, турбо притисок и Г-метар.

Благодарение на вградената SIM (eSIM) картичка, клиентите на Форментор ќе имаат корист од апликацијата CUPRA Connect која носи онлајн услуги директно во возилото, што им овозможува на клиентите да пристапат до апликации за преземање, онлајн радио и далечински пристап до податоците на возилото.

Со допир на екранот, корисниците можат да пристапат до податоците за возење од претходните патувања и преостанат опсег, положба за паркирање, заклучување и отклучување на вратите, поставување предупредувања за брзина за да бидете предупредени ако некој го користи вашето возило, вози премногу брзо, алармирајте се ако возилото ви е украдено, или активирајте ја сирената и трепкачите за полесно да го најдете автомобилот на преполн паркинг.

Опсегот на системи за помош и безбедност на возачот го прави CUPRA Formentor едно од најрелаксирачките и најбезбедните возила на патот. Најважните знаци вклучуваат предвидлива и адаптивна контрола на патувањето, откривање слепа точка, помош за излез и многу повеќе.

Сумирајќи, CUPRA Formentor е спортски, но практичен теренец со многу повеќе привлечност од повеќето. Исто така е добро изградена, удобна и богата со технологија.

CUPRA Formentor charging in street

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement