Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Bugatti Chiron претставува ново специјално издание

Bugatti претстави уште едно ограничено издание оваа година, базирано на моделот Chiron…

Запознајте го Bugatti Chiron Sport Les Legendes du Ciel – специјално издание што им се оддава почит на иконските тркачки машини на брендот и легендарните француски авијатичари од почетокот на 20 век. „Многу успешните возачи на Bugatti, како што се Алберт Дива, Роберт Беноист и Бартоломео Константини, биле пилоти на нашата национална флота, додека легендарната авијација, Roland Garos, приватно возеше Bugatti Type 18, за да биде побрз на патот како во воздухот“, изјави Стефан Винкелман, претседател на брендот Bugatti.

Кога станува збор за посебни детали, Chiron Sport Les Legendes du Ciel – Легендите на небото – е завршен со специјална мат-сива надворешност, наречена Gris Serpent, и нè потсетува на бојата на авионот од дваесеттите години на минатиот век, додека има светла бела лента оди по целата должина на автомобилот. Сините, црвените и белите бои на француското знаме можат да се видат веднаш зад предните браници, додека овој модел доби и редизајнирана решетка на ладилникот, која доби светла црна завршница.

Во внатрешноста на возачката кабина, специјалното лого на хиперавтомобилот може да се види на вратата создадена од измиен алуминиум, и се проектира на земја со помош на специјални светлосни ефекти. Внатрешноста е тапацирана со светло-кафеава кожа од Gaucho со алуминиумски детали, додека панелите на вратите добија слика за авионите Nieuport 17 кој се натпреварува со моделот Bugatti Type 13.

Механички гледано, изданието Chiron Sport Les Legendes du Ciel е идентично со обичната верзија, така што се напојува од истиот 8,0-литарски W16 мотор, кој произведува 1.479 коњски сили. Според брендот Bugatti, ќе бидат произведени само 20 примероци од ова специјално издание, со цена од 2,88 милиони евра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Рикардо Тиши е навикнат да биде во модна опозиција. Тие велат дека на интервју за работа во Живанши, тој бил единствениот кој никогаш не...

Green Tea

Овие 5 диети се научно докажани и ефикасни, пишува healthline.com: Диета со ниски јаглени хидрати Тоа е диета со храна која содржи малку јаглени...

Cotton Club

Или ќе го обожавате овој тренд или нема да ви се допаѓа воопшто. Модата постојано се врти во круг, а оваа сезона, чевлите што...

Cotton Club

Покрај нејзиниот сопруг, новата американска потпретседателка на историската инаугурација ја поддржаа и нејзините деца од претходниот брак, синот Кол и ќерката Ела Емхоф, а...

Advertisement