Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Brabus Rocket 900 – Најелегантен ѕвер на планетата

Со совршено агресивен став кој ќе го паметите на прв поглед, 2021 Brabus Rocket 900 ви пружа неверојатни перформанси и задоволство во возењето…

Семејството Rocket постои од 2006 година, а Brabus успеа да ги надмине границите на можното и невозможното со секоја лансирана итерација. Brabus Rocket 900 е дефинитивно подобар од било што друго што доаѓа од овој германски тјунер.

Елегантна машина со опасен екстериер, се крие Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic + со моќен 4,0-литарски V8 мотор со дво-турбо полнач, кој е дотеран до најмалите детали, и е опремен со беспрекорна и совршено избалансирана коленесто вратило, клипови и цилиндри. Секако, познатата германска компанија за тјунинг направи многу повеќе на овој модел.

Некогаш кул спортски модел на Mercedes-Benz, овој sвер сега се одликува со беспрекорен индукциски систем и нов турбополнач, кој вклучува далеку поголема единица за компресори. Brabus Rocket 900 располага и со систем за внесување јаглерод, издувен колектор од не’рѓосувачки челик со високи перформанси.

Кон оваа механичка магија е додадена и повторно калибрирана ECU, која ќе ви даде можност да контролирате 900 коњски сили и 1.250 Nm вртежен момент. Покрај ограничувањата на брзината, овој автомобил дефинитивно ќе ви донесе задоволство во возењето.

Според познатата марка, Brabus Rocket 900 забрзува до сто километри на час за само 2,8 секунди, додека развива брзина од 200 километри на час за 9,7 секунди, а триста за 23,9 секунди. За жал, максималната брзина е електронски ограничена на 330 километри на час.

Според наводите, Brabus ќе создаде само 10 вакви модели, додека оние со целосна опрема ќе чинат 427 000 евра без даноци.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Уште откако доживеа несреќа на француските Алпи во 2013 година, здравјето на еден од најдобрите возачи на Формула 1 во нејзината историја, повеќекратниот светски...

Cotton Club

Нема ништо поубаво од купување нови чизми кога зимата ќе ви тропа на врата. Може да биде ладно и дождливо надвор, но ако имаме...

Fool Moon

Како што советуваат експертите од областа на сексот, потребно е да се посегне по различни начини на водење љубов, за самиот чин да биде...

Fool Moon

Без сомнение, кожата е најмоќниот тренд оваа сезона. Одамна не сме виделе ваква разновидност на кожни предмети во нашите колекции. Дизајнерите дури предложија да...

Advertisement