Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

BMW Alpina B7 – убавина во карамел боја

Варијантата на Alpina од најновата BMW 7 серија е 2021 B7 би-турбо – високо-технолошки, декадентен, брз , скап и луксузен седан, кој е единствен на својот посебен германски начин…

Како и да е, не се создадени сите модели на Alpina еднакви – некои се посебни од другите, што е особено точно за оние што поминале низ програмата за индивидуално прилагодување на BMW. Изложена во изложбениот салон на BWM Абу Даби, овој Б7 доби BMW Индивидуален бронзен метален екстериер од костен, кој совршено се совпаѓа со двојниот тон Карамел / Коеба Браун eнтериер.

Минатата година имавме можност да видиме уште еден прекрасен Б7, кој беше облечен во Citrine Black Metallic и мандаринскиот / Mocha ентериерот. Нијанси на Мока и Коеба Браун се слични, но Карамел и мандарински се сосема различни, создавајќи силни контрасти. И додека не сме целосно сигурни колку чини овој модел, според стандардите на глобалниот пазар, знаеме дека Alpina B7 xDrive 2021 има почетна цена од 143.200 американски долари.

Моделот е опремен со 4,4-литарски TwinPower Turbo V8 мотор, кој го придружува погонот на BMW xDrive со погон на сите тркала. Покрај тоа, тој испушта 600 коњски сили и 800 Nm вртежен момент, што е доволно за да се забрза од нула до сто километри на час за само 3,5 секунди, пред да достигнете максимална брзина од 330 километри на час.

Секако, сето она што е вклучено во претходно споменатата цена, но, тркалата од алпина од 21 инч ќе ве чини дополнителни 1.300 долари. Покрај тоа, пакетот за седишта Read Executive Lounge е во понуда, опција од 5.750 американски долари, заедно со прозирниот кров Антрацит Алкантара, кој чини уште 1.050 долари.

Додадете ги сите детали за BMW и ова лесно станува автомобил од 160.000 американски долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement