Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

BMW мотоцикл на иднината

Благодарение на неговите футуристички карактеристики, дизајнерскиот јазик на новиот концепт на мотоцикл неодоливо потсетува на зачудувачкиот модел на Aston Martin AMB 001, претставен минатата година…

Сепак, новото дизајнерско студио е создадено од холандскиот дизајнер Сабин Лерентвелд и ќе изненади многумина затоа што всушност станува збор за мотор дизајниран за концептуализирање на БМВ „кафе“ тркач, но сепак не личи на ниту еден модел од овој тип на германскиот бренд, досега виден, ниту пак има карактеристичен боксер-мотор од баварски производител.

Концептниот мотор со две тркала на холандскиот уметник повеќе личи на студија за футуристички спортски мотоцикл, инспириран од дизајнерските елементи на суперавтомобил, и има многу причини за таквата конотација, пред се што богатото портфолио на Сабин Лерентвелд е полно со концептуални проекти на спортски автомобили и хиперавтомобили.

Комбинацијата на црна/златна боја на концепт мотоцикл изгледа зачудувачки и се чини дека својата инспирација ја должи на уникатниот дизајн, со убавата комбинација со болидот John Player Special Lotus F1 наменет за 1985 година. Од друга страна, дизајнерот понудил рендери во други шеми на бои, а една од нив е црвена/златна, што на мотоциклот му дава неодолив изглед на моделот Iron Man.

Рамката на мотоциклот изгледа како да е целосно создадена од јаглеродни влакна, додека сите други елементи се изработени од метал. Телото го продолжува овој минималистички пристап, поради што дури и стоп светлото е интегрирано во задниот дел на рамката. Наспроти сите овие футуристички елементи, се наоѓаат стандардните мрежни тркала опремени со пневатици Pirelli, додека раздвоениот LED фар е задолжен за имитирање на иконичната предна решетка на BMW и го комплетира изгледот на овој прекрасен тркач за кафе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Помага при многу проблеми…. Древните кинески рецепти се вистинска ризница на вредни препораки за вашето здравје. Времето и тестираното знаење имаат магична моќ и...

Fine Living

Силен стилски фокус и врвни производи го красат станот на Венера, луксузен проект на Јулија Бајџик, основач на студиото Alta Idea Design … Рафиниран...

Cotton Club

Во тешки времиња, интересот за езотериката секогаш расте. Што и да мислите за тоа, за време на тешкотиите, повеќето скептици се свртуваат кон повисоките...

Fool Moon

Многу sвезди го маѓепсаа светот со својата безвременска убавина и изгледаат фантастично во секоја деценија од животот. Се потсетуваме како изгледаа десет славни убавици...

Advertisement