Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

BMW го претставува најмоќниот Mega-Suv модел досега

Повеќе од четири децении претходно, BMW го претстави својот прв модел со брендот М – легендарниот M1…

Овој автомобил со среден мотор е можеби единствениот суперавтомобил некогаш создаден од баварскиот бренд, што беше комерцијален неуспех, но сепак ги постави темелите за М семејството, засилени модели на BMW. Германскиот производител сега го претстави својот втор самостоен M модел: Concept XM. И додека M1 беше автомобил со среден мотор, Concept XM е гломазен хибриден кросовер, кој нуди перформанс на суперавтомобил, во згодно спакувано SUV издание.

Почнувајќи од дизајнот, Concept XM е кураж и смела интерпретација на актуелниот дизајнерски јазик на BMW. Сепак, ако погледнете подобро, ќе најдете голем број дизајнерски детали инспирирани од суперавтомобилот BMW M1. Во целокупниот дизајн доминираат остри линии и агли, давајќи му на Concept XM многу агресивен изглед. Најистакнатиот елемент на предниот дел на автомобилот се дефинитивно масивните решетки осветлени со LED диоди, додека тенките LED DRL ја заземаат традиционалната позиција на фаровите, со вистинските фарови скриени зад аеро-елементите над предната решетка.

Покривот доби уникатна форма која прекрасно се интегрира со задното стакло, потсетувајќи нè на издолженото лице на познатата мачка Hello Kitty. Сепак, дизајнот на шофершајбната е инспириран од реквизитите М1, кој е прикажан и со две BMW логоа. BMW Concept XM доби малку чуден профил, што донекаде нè потсетува на SUV Lamborghini LM001.

Патничкиот простор на BMW Concept XM постигнува нежен баланс на спортски и луксузен стил. Распоредот на предниот дел на кабината фокусиран на возачот е модерна интерпретација на онаа што ја видовме во BMW M1. Масивниот заоблен дисплеј со најновата верзија на iDrive 8 го наоѓа своето место токму пред возачот, додека целата кабина е акцентирана со винтиџ кафена кожа со бакар и карбонски акценти. Друг возбудлив детал во внатрешноста на кабината е небото, кое е украсено со тридимензионална призма структура, која е целосно осветлена.

Концептот XM е придвижуван од хибриден погон, што го прави првиот модел М што е електрифициран. Хибридот со V8 мотор може да произведе 750 коњски сили и 1000 Nm вртежен момент, што го прави најмоќниот Bembar досега. BMW вели дека Concept XM теоретски може да помине 50 километри со својата батерија, додека спецификациите на моторот и бројките за перформанси допрва треба да бидат официјално откриени. Иако овој спортски хибриден кросовер моментално е во концептна фаза, се очекува сериската верзија да го види светлото на денот следната година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement